Nowoczesne kotły CO są znacznie ekonomiczniejsze, bezpieczniejsze i bardziej ekologiczne niż kotły montowane w domach jednorodzinnych 20 lat temu. Stosuje się w nich rozwiązania, które redukują ilość szkodliwych substancji powstających w wyniku spalania paliw stałych, a także obniżają koszty ogrzewania.

 

Jakie kotły CO wykorzystuje się w polskich domach?

Niestety, w większości polskich domów używa się niskiej jakości, starych kotłów CO. Wiele osób ma jednak świadomość, że koszty ogrzewania można znacząco obniżyć, wymieniając piece na modele nowoczesne, wyposażone w podajnik żeliwny i dmuchawę. Wysokowydajny kocioł jest droższy podczas zakupu, jednak daje komfort oraz zapewnia tanią eksploatację. Zwolennicy starych pieców wskazują, że można w nich spalać tańsze paliwa, jednak ich oszczędności są jedynie pozorne - w nieekonomicznych kotłach spala się o wiele więcej paliwa, a tym samym podnosi się koszty ogrzewania. Dodatkowo ciągła praca kotła w celu zapewnienia w budynku odpowiedniej temperatury przyczynia się do emisji dużych ilości pyłów, powodujących powstawanie smogu, który zagraża zdrowiu i życiu.

Jaki kocioł wybrać?

Wśród ekologicznych, nowoczesnych kotłów CO najpopularniejsze są modele wyposażone w podajnik. Podajnik sprawia, że znika konieczność kłopotliwego zasypywania pieca samodzielnie, co zabiera sporo czasu i jest mało komfortowe. Obecnie kotły CO z podajnikiem są też łatwiejsze w obsłudze niż kiedyś, dzięki czemu każda osoba poradzi sobie z odpowiednim ustawieniem temperatury i innych parametrów.

Najważniejszym atutem kotłów podajnikowych jest możliwość ustawienia czasu pracy pieca nawet na kilkanaście dni. W tym czasie kocioł działa bez dodatkowej obsługi. Spalanie jest zatem czyste, a także ekologiczne - kocioł pobiera jedynie tyle opału, ile rzeczywiście potrzebuje, a dodatkowo spala go dokładnie, nie wytwarzając przy tym tylu szkodliwych substancji co stare piece. Istotną cechą kotłów z podajnikiem jest konieczność zakupu opału dobrej jakości i określonej wielkości, gdyż zbyt duże fragmenty węgla lub innego paliwa nie przedostaną się z podajnika do wnętrza pieca. Oznacza to także, że w kotle nie ma możliwości spalania śmieci oraz fragmentów malowanego drewna lub płyt meblowych.

Piece z dmuchawą

Dobrym rozwiązaniem jest zainstalowanie dmuchawy do pieca, która reguluje spalanie się opału oraz ułatwia rozpalanie. Dmuchawa do pieca CO reguluje temperaturę osiąganą w kotle, co ma ogromne znacznie dla ekonomiczności i ekologiczności instalacji grzewczej.

Nowoczesne kotły z dmuchawą działają automatycznie. Po ustawieniu temperatury na piecu na odpowiedni poziom, dmuchawa wpuszcza do kotła powietrze do chwili, aż kocioł osiągnie wskazaną temperaturę. Jeśli jest ona zgodna z ustawieniami dopływ powietrza zostaje odcięty, co znacząco spowalnia proces spalania opału. Gdy temperatura na piecu spada, powietrze ponownie jest wdmuchiwane.

Zakres regulacji temperatury jest duży, co pozwala wykorzystywać dmuchawy w piecach z podajnikiem i ogrzewać budynek nawet pod nieobecność mieszkańców. Dzięki nowoczesnym piecom z podajnikiem i dmuchawą kilkudniowy wyjazd nie wiąże się z powrotem do wychłodzonego, nieprzytulnego domu.