Równocześnie ich dzieła były niesamowicie ekspresyjne, wyraziste, a także naładowane emocjami. Wszystkie zalety oferowane przez abstrakcjonizm możemy wykorzystać podczas dekoracji naszego domu lub mieszkania. Wystarczy jedynie, iż sięgniemy po stworzony w duchu tego nurtu obraz. Abstrakcja to pojęcie niezwykle szerokie i pojemne, w ramach którego mieszczą się wzory o najróżniejszej estetyce. Aby więc ułatwić Wam wybór najlepszego wzoru do konkretnego stylu wnętrza, przygotowaliśmy kilka przydatnych porad.

Elegancki obraz: abstrakcja do salonu

https://redro.pl/obrazy/tematy/abstrakcja/

Ze wszystkich pomieszczeń w naszych domach, to właśnie salon najczęściej ozdabiamy za pomocą obrazów. W przeszłości najchętniej wieszano w nim płótna przedstawiające portrety, martwą naturę lub sceny batalistyczne. Jeżeli jednak w naszym domu nie króluje stylistyka retro, lepszym rozwiązaniem będzie wykorzystanie nowocześniejszych i bardziej uniwersalnych obrazów. Na tym polu doskonale spiszą się właśnie wzory abstrakcyjne. Ich olbrzymią zaletą jest bowiem niesamowita różnorodność.  W większości salonowych aranżacji znakomicie sprawdzają się na przykład motywy geometryczne. Łatwo dopasujemy je kolorystycznie do barw ścian, sufitu oraz mebli. We wnętrzach urządzonych w stylu rustykalnym (albo takich, których wystrój inspirowany jest naturą) świetnie będą prezentować się abstrakcyjne obrazy również bazujące na motywach zaczerpniętych ze świata przyrody. W zależności od naszego gustu mogą być to płótna przedstawiające sielski krajobraz, liście, drzewa lub kwiaty. Oczywiście wszystko w efektownej, abstrakcyjnej stylistyce!


Jak dopasować do wystroju nowoczesny obraz? Abstrakcja czarno biała i jej zalety

 

Wielu osobom słowo “abstrakcja” kojarzy się z dziełami sztuki o niezwykle mocnej estetyce i często krzykliwych kolorach. Takie wyobrażenie o tych dekoracjach sprawia, iż sceptycy nie widzą dla nich miejsca w swoich domach. A przecież wiele z obrazów abstrakcyjnych posługuje się stonowanym, bardzo klasycznym i gustownym połączeniem dwóch kolorów: czerni oraz bieli. Wzory tego ślicznie prezentują się w minimalistycznym, skromnym pod kątem ozdób otoczeniu. W tak urządzonych wnętrzach będą rewelacyjnie i efektownie prezentować się jako jedyna dekoracja. Z powodzeniem możemy również połączyć je z bardziej klasycznymi stylistykami. Czarno-białe obrazy abstrakcyjne (a także te utrzymane w różnych odcieniach szarości) mogą stanowić sposób na urozmaicenie stylistyki skandynawskiej. W tym wypadku również warto skoncentrować się na wzorach inspirowanych przyrodą oraz roślinami. Co ciekawe, dekoracje tego typu to także dobry wybór do nowoczesnego, utrzymanego w jasnych barwach pokoju dziecięcego.

Abstrakcja w mocnych kontrastach

https://redro.pl/obrazy/

Skoro poznaliśmy już zalety oraz możliwości oferowane przez stonowane, czarno-białe obrazy abstrakcyjne, to zatrzymajmy się na chwilę przy wzorach z przeciwnego bieguna estetycznego. Niektóre dzieła stworzone w tym nurcie niezwykle odważnie posługują się mocnymi kontrastami oraz efektownymi zestawieniami barw. Sięgając po takie obrazy możemy mieć więc pewność, iż skutecznie zwrócą one na siebie uwagę i ożywią całe pomieszczenie. W jakich stylistykach będzie to jednak pożądany efekt? Z takiego rozwiązania warto skorzystać w aranżacjach modernistycznych o nowoczesnym lub artystycznym charakterze. Spośród domowych pomieszczeń jako miejsce przeznaczenia takich wzorów najlepiej sprawdzi się sypialnia oraz salon. Warto także pamiętać o tym, że obrazy bazujące na wyrazistych kontrastach najefektowniej zaprezentują się na tle, które dodatkowo podkreśli ich kolorystykę - a więc bardzo jasnym lub bardzo ciemnym.

Oryginalne połączenie - obrazy abstrakcyjne i stylistyka industrialna

Aranżacje czerpiące z estetyki industrialnej cieszą się bardzo dużym uznaniem. Trend ten zapoczątkował styl loft, który szybko znalazł oddane grono entuzjastów. Siłą tego typu wnętrz jest estetyczna surowość oraz praktyczny minimalizm - nie oznacza to jednak, iż w ich przypadku musimy całkowicie zrezygnować z jakichkolwiek dekoracji. Wybierając odpowiedni ich rodzaj - jak na przykład niektóre obrazy abstrakcyjne - jesteśmy w stanie nawet dodatkowo podkreślić ogólną estetykę takich wnętrz. Jakie wzory powinny więc zainteresować posiadaczy mieszkań w stylu industrialnym? W takim otoczeniu doskonale (a przede wszystkim bardzo spójnie) będą prezentować się obrazy w metalicznych kolorach, bazujące na figurach geometrycznych, liniach i powtarzalnych schematach.