ad

Jednym z materiałów, który doskonale nadaje się do izolacji, jest pianka poliuretanowa. Dowiedz się, ile kosztuje izolacja cieplna i jak wykonać ocieplenie dachu pianką PUR.

Kiedy ocieplać dach?

Izolację termiczną dachu należy przeprowadzać w odpowiednich warunkach pogodowych. Ocieplanie najlepiej wykonywać w dzień, w optymalnej, zalecanej przez producenta konkretnego systemu poliuretanowego temperaturze i wilgotności powietrza. Warto pamiętać o tym, że dach również musi mieć właściwą temperaturę i wilgotność.

Przed przystąpieniem do działania powierzchnię natrysku należy oczyścić i usunąć zbędne oraz ruchome elementy, w tym stare, wilgotne warstwy. Należy także zadbać o naprawienie ewentualnych usterek instalacyjnych i blacharskich.

Uwagę należy zwrócić także na warunki atmosferyczne. Kiedy ocieplać dach? Izolację termiczną najlepiej wykonywać w letni bezwietrzny dzień, o niskiej wilgotności powietrza. Jeśli więc na zewnątrz pada deszcz, pracę należy odłożyć na inny dzień.

 

Materiały do izolacji cieplnej dachu

Do ocieplania dachu doskonale nadaje się zarówno pianka poliuretanowa otwarto-, jak i zamkniętokomórkowa. Warto jednak podkreślić, że ta pierwsza nadaje się do ocieplania wyłącznie od wewnątrz. Piana zamkniętokomórkowa sprawdzi się idealnie, należy jednak pamiętać, że wybrany rodzaj musi cechować się odpowiednią wytrzymałością mechaniczną. Tak jak w przypadku Purios H77. To materiał o niskim współczynniku przenikania ciepła. Jest sztywny i ma stosunkowo wysoką gęstość, dzięki czemu cechuje się wysoką odpornością mechaniczną. Zamkniętokomórkowa pianka poliuretanowa do ociepleń dachu posiada właściwości hydroizolacyjne.

Prawidłowe ocieplenie dachu po jego zewnętrznej stronie pianką wiąże się z aplikacją dwóch rodzajów powłok. Pierwszą z nich jest oczywiście pianka PUR. Należy nakładać ją warstwowo ze względu na ciepło wydzielane podczas aplikacji, proces spieniania i w celu otrzymania optymalnych parametrów fizyko-mechanicznych. Druga warstwa to materiał zabezpieczający przed warunkami atmosferycznymi i szkodliwym działaniem promieni słonecznych. Piankę poliuretanową do ociepleń dachu zabezpieczyć można powłoką polimocznikową, akrylową lub takimi na bazie gumy butylowej, asfaltu czy winylu.

 

Dowiedź się więcej o skuteczności pianki poliuretanowej przy ocieplaniu dachu z artykułu

https://purios.com/blog/ocieplenie-dachu-pianka-poliuretanowa-sprawdz-jej-skutecznosc

 

Cena izolacji termicznej dachu

Wiele osób rozważających docieplenie powierzchni zastanawia się, jaki jest koszt izolacji cieplnej dachu pianką poliuretanową. Cena usługi zależna jest przede wszystkim od poszczególnych wykonawców. Za docieplanie dachu pianką poliuretanową otwartokomórkową należy zapłacić od 50 do 55 zł za m2. Cena izolacji pianą zamkniętokomórkową waha się od 140 do 160 zł za m2. W koszty wliczony jest materiał wraz z robocizną.

Koszt izolacji cieplnej pianką poliuretanową jest nieco wyższy niż w przypadku innych materiałów wykorzystywanych do ocieplania. Jest jednak rozwiązaniem na długie lata, które zatrzymuje ciepło w każdym sezonie.

Ocieplanie dachu pianką PUR – podsumowanie

Największą zaletą ocieplania dachu pianką jest obniżenie kosztów ogrzewania. Inwestycja w izolację termiczną zwróci się po ok. 8 latach i może zmniejszyć koszty ogrzewania od 30% do nawet 50%. Tymczasem inwestycja w alternatywne sposoby izolacji zwróci się po ok. 6,5 roku – oszczędności wyniosą jednak „zaledwie” 20%.

Ponadto, pianka PUR jest niezwykle trwała – nie zmienia położenia nie wymaga poprawek przez kilkadziesiąt kolejnych lat.

Do procesu docieplania dachu pianką poliuretanową należy wezwać wyspecjalizowaną ekipę remontową. Warto wcześniej sprawdzić, czy pracownicy mają odpowiednie kwalifikacje do przeprowadzania izolacji termicznej. Konieczne jest spisanie umowy potwierdzające rzeczywiste koszty zlecenia, zapewniające gwarancję oraz prawa i obowiązki. Nawet najlepszy materiał izolacyjny nie da wymiernych korzyści, jeśli zostanie nieprawidłowo położony.