Ten problem nie dotyczy wbrew pozorom tylko wielkich aglomeracji – na liście najbardziej zanieczyszczonych miejsc w Europie znajduje się np. niewielka polska wieś Godów [1]. Przed smogiem nie uchroni niestety rzadkie wychodzenie z domu, ponieważ cząsteczki smogu z łatwością dostają się do niego wraz z powietrzem.

Skąd bierze się smog i dlaczego szkodzi

Za jego powstawanie odpowiada głównie działalność człowieka – palenie w piecach, transport drogowy, fabryki. Kiedy dołączy do tego bezwietrzna pogoda, wszystkie zanieczyszczenia zostają przy powierzchni ziemi, tworząc „mgłę”.

W skład smogu wchodzi przede wszystkim pył zawieszony, czyli mieszanka metali ciężkich i węglowodorów aromatycznych, a jego dokładny skład zależy od wielu czynników, m.in. pory roku.

Więcej na temat smogu przeczytasz na: Niebojsmoga.pl.

Składniki smogu nie pozostają niestety obojętne dla naszego zdrowia, wręcz przeciwnie – są przyczyną wielu chorób i zgonów.

Wysokie stężenie pyłów smogowych może powodować m.in.:

  • utrudnione oddychanie i kaszel,
  • przewlekłe zapalenie oskrzeli,
  • nasilenie się objawów astmy,
  • zawał mięśnia sercowego,
  • zwiększone ryzyko zapadnięcia na nowotwory,
  • starzenie się układu nerwowego,
  • bezpłodność.

A wszystko to tylko część długiej listy schorzeń, za które odpowiada smog.

Domowa ochrona przed smogiem 

Aby chociaż we własnych czterech ścianach oddychać powietrzem wolnym od zanieczyszczeń, wybierz oczyszczacz powietrza do mieszkania, który będzie chronił przed pyłami wpadającymi przez okna.

Taki oczyszczacz powietrza, aby wychwytywać pyły zawieszone, musi posiadać filtr HEPA. Filtr ten jest wykonany z polipropylenu i ma postać cienkich arkuszy złożonych w kształt harmonijki. Jego włókna tworzą niewidoczne gołym okiem pory, dzięki czemu oczyszczacz powietrza może wychwycić bardzo małe cząstki, o wielkości nawet od 0,3 µm.

Oczyszczacz powietrza z filtrem HEPA sprawdzi się wszędzie tam, gdzie w powietrzu znajduje się pył, kurz, alergeny i smog, jak również wychwytuje on wiele rodzajów bakterii i wirusów.

Oczyszczacz powietrza dopasuj do powierzchni, na jakiej będzie pracował: na każde 10 m² powinno przypadać 80 m³/h wydajności CADR, co oznacza, ile powietrza urządzenie oczyści w ciągu godziny.

Producenci zamiast wartości CADR często określają w specyfice urządzenia przepływ powietrza, który jest wartością niższą i stanowi ok. 80% CADR-u, ponieważ określa ilość powietrza, jaka przepłynie przez urządzenie bez filtrów.

Polecane oczyszczacze powietrza ocenione przez specjalistów znajdziesz na stronie: Wybierzoczyszczacz.pl.

Źródła:

https://infosmog.pl/aktualnosci/gdzie-mieszkasz-tym-oddychasz/

http://smog.edu.pl/skadsiebierze-inf14