Jak wygląda montaż ogrzewania podłogowego w budynkach wielorodzinnych?

Kwestie techniczne dotyczące ogrzewania podłogowego w bloku

Jeśli to mieszkanie z rynku wtórnego, aby wykonać ogrzewanie w bloku, potrzebne jest zgoda spółdzielni mieszkaniowej czy wspólnoty. Wielokrotnie zgodę wyrazić muszą wszyscy współlokatorzy, dlatego najprościej o to przy budynkach deweloperskich, gdzie wszystkie szczegóły możemy załatwić z deweloperem. Dobrym tego przykładem są nowe mieszkania w Zgierzu, gdzie zainteresowani takim rozwiązaniem właściciele negocjowali wykonanie ogrzewania podłogowego, podobnie jak jest to z negocjacją rozmieszczenia czy wyburzenia niektórych ścian.

Najważniejsze natomiast, aby inwestycja w podłogówkę miała sens. Dlatego jest to racjonalne tylko w nowych, ewentualnie zmodernizowanych technicznie blokach. Ważne, aby był to budynek z ocieplonymi ścianami oraz szczelnymi oknami i drzwiami. W innym wypadku ogrzewanie podłogowe nie tylko nie będzie wydajne, ale wygeneruje straty.

Jeszcze inną kwestią, gdzie też przewagę ma budownictwo deweloperskie, jest nośność stropów. Może się okazać, że w starszych blokach jest ona zbyt niska na ogrzewanie podłogowe w systemie mokrym. To natomiast najwydajniejsza technologia, lepsza pod tym kątem od ogrzewania opartego o maty elektryczne. Za tymi przemawia prosty i szybki montaż. Niestety, ogrzewanie podłogowe oparte o maty elektryczne to wysokie koszty eksploatacji.

Zalety ogrzewania podłogowego

Same zalety ogrzewania podłogowego nie pozostawiają złudzeń, że to ciekawe i warte uwagi rozwiązanie również w zmodernizowanych technicznie budynkach wielorodzinnych. Podłogówka pozwala uzyskać właściwy komfort termiczny pomieszczeń.

Jest to ogrzewanie typu niskotemperaturowego (29-35 st. C), które oddaje ciepło za pomocą promieniowania. Poza tym swoje zalety mają różne rodzaje podłogówki. Na przykład wodne ogrzewanie podłogowe to z jednej strony długi okres nagrzewania, z drugiej – długie oddawanie ciepła do otoczenia. Jest to również system efektywny i ekonomiczny. W przypadku mat elektrycznych nagrzewają się one niemal natychmiast, ale będą droższe w eksploatacji.

Natomiast niezależnie od rodzaju ogrzewania podłogowego, instalacja niskotemperaturowa jest znacznie zdrowsza od tradycyjnych grzejników. Pozwala też zagospodarować więcej wolnego miejsca z uwagi na usunięcie grzejników. Nic więc dziwnego, że coraz mocniej takimi systemami interesują się również właściciele mieszkań, którzy często mają mocno ograniczoną powierzchnię użytkową.

Słusznie, aczkolwiek nie w każdym mieszkaniu można sobie pozwolić na ogrzewanie podłogowe. Najprościej o to w nowych mieszkaniach, do których wzniesienia użyto wysokiej klasy materiałów. Poza tym najlepiej starać się o to na etapie negocjacji z deweloperem. W innym wypadku, zwłaszcza kiedy budynek wielorodzinny nie jest niezależnie opomiarowany, a zużycie liczone ryczałtowo, uzyskanie zgody reszty lokatorów może być niemożliwe.

Materiał powstał we współpracy z portalem RynekPierwotny.pl