W efekcie coraz więcej osób decyduje się na zakup instalacji fotowoltaicznej. Dlaczego warto inwestować w to rozwiązanie? Jakie są jego zalety?

Fotowoltaika – jak to działa?

Czym jest fotowoltaika i w jaki sposób funkcjonuje? To system umożliwiający pozyskiwanie energii elektrycznej ze słońca. Promienie padające na powierzchnię paneli fotowoltaicznych wytwarzają energię. Ta jest transportowana do inwertera , który przetwarza ją w taki sposób, by mogła zostać wykorzystana do zasilania przedmiotów codziennego użytku.

Jeszcze kilka lat temu fotowoltaika była rozwiązaniem dostępnym wyłącznie dla najzamożniejszych. Dziś nie jest już luksusem, a na korzystanie z takiego systemu może sobie pozwolić każdy, kto dysponuje odpowiednimi warunkami do montażu instalacji.     

Oszczędność

Jedną z podstawowych zalet fotowoltaiki jest jej opłacalność. Przez wiele lat w naszym kraju krążyło przekonanie, że polski klimat nie jest odpowiedni do sprawnego wykorzystania tego typu instalacji. Okazuje się jednak, że jest inaczej. Nasłonecznienie rzędu 1000 kWh/m2 rocznie  wystarczy, by inwestycja zwróciła się w ciągu kilku lat. Ponadto opłacalność fotowoltaiki wynika z obniżenia kosztów energii elektrycznej – od momentu założenia instalacji stajemy się prosumentami, dzięki czemu znacząco obniża się ilość energii, którą nabywamy od elektrowni. System nie wymaga też ponoszenia dodatkowych kosztów związanych z jego obsługą. 

Ochrona środowiska

Stan środowiska naturalnego staje się coraz bardziej powszechnym problemem, cieszy więc fakt, że popularność zyskuje rozwiązanie wykorzystujące odnawialne źródła energii. Korzystanie z paneli fotowoltaicznych w żaden sposób nie szkodzi otoczeniu, a urządzenia podczas pracy nie emitują szkodliwych substancji ani zanieczyszczeń. 

Żywotność systemu

Jaka jest żywotność modułów PV? Producenci zapewniają, że urządzenia są w stanie utrzymać wysoką sprawność nawet w ciągu 25 lat. Dzięki temu możemy mieć pewność, że inwestycja nie tylko się zwróci, ale będzie przynosić spore oszczędności. Warto zaznaczyć, że urządzenia objęte są gwarancją.  

Wysoka sprawność

Oferowane obecnie panele fotowoltaiczne cechuje bardzo wysoka sprawność i wydajność. Jeszcze 3-4 lata temu standardem była moc panelu rzędu 250-270 Wat. Obecnie panele o tej samej powierzchni uzyskują znacznie powyżej 300 Wat. Na przykład moduł JA SOLAR 340W oferowany przez firmę Hewalex uzyskuje moc aż 340 Wat. Ma to duże znaczenie praktyczne, ponieważ instalacja fotowoltaiczna tej samej może mieć mniej o kilka paneli. Potrzebna jest mniejsza powierzchnia dachu, albo też można w ograniczonych warunkach zabudowy uzyskać większą moc instalacji PV.