Jest to bardzo częsta praktyka, a osoby poszkodowane, będąc w szoku i stresie, nie zwracają na to uwagi. Pamiętaj - zawsze weryfikuj decyzję firmy ubezpieczeniowej, ponieważ pierwsza proponowana kwota jest co do zasady zaniżona. Chcesz wiedzieć więcej? Zapraszamy do lektury poniższego artykułu.

Co zrobić, otrzymując zaniżone odszkodowanie?

Czy słyszałeś o dopłacie do odszkodowań? Jest to bardzo ciekawa opcja, o której szerzej będzie mowa dalej i z której warto skorzystać już na etapie składania odwołania od decyzji ubezpieczyciela, co jest pierwszym krokiem po otrzymaniu zaniżonego odszkodowania z OC sprawcy. Każda osoba poszkodowana ma do tego prawo i zawsze warto taką reklamację złożyć, przy czym należy pamiętać, że może (i niestety bardzo często jest) być rozpatrzona negatywnie. Tak czy siak, jeśli chcesz się odwołać, musisz uzasadnić, dlaczego należy Ci się wyższe świadczenie. Do wniosku powinieneś również dołączyć rachunki i faktury, których opłacenie jest niemożliwe z kwoty zaoferowanej przez ubezpieczyciela. Ponadto musisz podać numer swojej polisy, numer decyzji wydanej przez ubezpieczyciela, z którą się nie zgadzasz  i numer szkody oraz swoje dane.

Zaniżone odszkodowanie a droga sądowa 

Jeśli Twoja reklamacja została rozpatrzona negatywnie, jedną z dróg jest udanie się do sądu. Zadaj sobie jednak pytanie, czy warto? W końcu nie masz pewności, że wygrasz, a nawet jeśli sąd wyda wyrok dla Ciebie korzystny, pieniądze pojawią się na Twoim koncie po naprawdę długim czasie. Dodatkowo idąc do sądu, sam będziesz musiał wykazać, że otrzymałeś zaniżone odszkodowanie, co wcale nie jest takie proste. Pamiętaj, że droga sądowa to także nerwy i stres, nie mówiąc już o przeciąganiu się sprawy w czasie i kosztach, które trzeba ponieść. Mowa m. in. o opłaceniu wpisu, opłacie od pozwu, która wynosi 5% wartości przedmiotu sporu, zaliczce na poczet opinii biegłych sądowych oraz opłacie skarbowej od pełnomocnictwa. Dodatkowo jeśli przegrasz, sąd ma prawo (na wniosek pozwanego) obciążyć Cię kosztami pełnomocnika strony przeciwnej. Jest więc to droga ryzykowna, kosztowna i przeciągająca się w czasie.

Czym jest dopłata do odszkodowania?

Dopłata do odszkodowania to najlepsze rozwiązanie w przypadku otrzymania zaniżonego świadczenia. Jak wspomnieliśmy, najlepiej pomyśleć o niej już na etapie składania odwołania od decyzji ubezpieczyciela. Wystarczy, że równocześnie ze złożeniem reklamacji zgłosisz się do naszej firmy. O co tu chodzi? Dopłata do odszkodowania OC jest korzyścią majątkową, którą uzyskuje się dzięki sprzedaży prawa własności do szkody komunikacyjnej. Nazwa wzięła się stąd, że sprzedać prawo do szkody można tylko w przypadku, gdy odszkodowanie zostało już wypłacone. Musisz wiedzieć, że tylko u nas otrzymasz najlepszą ofertę dopłaty na rynku, a jeśli zaproponowana kwota nie będzie Ci odpowiadać, będziesz mieć możliwość negocjacji. To dla Ciebie niezwykle korzystne i wygodne rozwiązanie, ponieważ 90% formalności załatwiamy my, a Ty o nic nie musisz się martwić.

Odkup szkody OC - co to takiego?

Odkup szkody OC, czyli inaczej skup odszkodowań, to alternatywna droga dla dopłaty. Jest to dla Ciebie bardzo korzystne rozwiązanie, ponieważ samodzielnie będzie Ci znacznie trudniej wywalczyć od ubezpieczyciela więcej pieniędzy. Poza tym po podpisaniu umowy prawie niemal od razu umówiona kwota trafia na Twoje konto, a tego nie gwarantuje Ci żadna inna droga. Jak się za to zabrać? Po pierwsze musisz przesłać naszemu doradcy kosztorys, na podstawie którego określi on, jak bardzo została zaniżona szkoda. Następnie po dokładnej analizie zostanie Ci przedstawiona oferta i jeżeli się z nią zgodzisz, nastąpi podpisanie umowy, co jest równoznaczne z wypłaceniem kwoty, której ona dotyczy.