Pellet czasami pisany jako pelet to wydajne, suche paliwo, które cieszy się coraz większą popularnością. Jest wytwarzany z odpadów będących naturalnym produktem obróbki drewna. Nazywany jest biopaliwem, ponieważ w czasie jego spalania powstaje bardzo mało produktów ubocznych, a do atmosfery wydostają się naprawdę niewielkie ilości CO2. Co więcej, popiół powstały po spalaniu pelletu można wykorzystać w formie nawozu mineralnego.

 

Co to jest pellet?

 

Pellet to popularne biopaliwo. Stosuje się go do ogrzewania budynków, m.in. domów jednorodzinnych, hoteli czy obiektów użyteczności publicznej. Obecnie spala się go przede wszystkim w bezobsługowych kotłach. Można również palić nim w kominku. Pellet drzewny jest stosunkowo tanim biopaliwem. Korzystanie z niego jest o wiele bardziej opłacalne niż w przypadku gazu. Do tego pellet drzewny nie brudzi – granulki drzewne wystarczy przesypać z worka wprost do pojemnika w piecu. Nie trzeba obawiać się o sadzę i brudzące drobiny charakterystyczne dla ekogroszku czy węgla. Pellet występuje w postaci drobnych granulek pachnących prawdziwym drewnem. Ich cechą charakterystyczną jest bardzo niska zawartość wody.

 

Z czego jest produkowany pellet?

 

Pellet jest produktem ubocznym obróbki drewna. Jednym z największych producentów pelletu w Polsce jest Barlinek. Pellet tej marki produkowany jest z odpadów naturalnego drewna, powstających przy okazji produkcji znanej Deski Barlineckiej. Trociny są rozdrabniane, prasowane i kondycjonowane gorącą parą. W ten sposób stają się naprawdę suche, przez co mają bardzo wysoką kaloryczność. Pellet Barlinek to granulki złożone w 70% z odpadów pochodzących z drzew iglastych oraz w 30% z drewna drzew liściastych. W jego produkcji wykorzystany jest jedynie naturalny surowiec – bez dodatku chemikaliów i innych nieprzyjaznych środowisku substancji.

 

Pellet czyli ekologiczne paliwo

 

Obecnie w sezonie grzewcznym praktycznie w całym kraju mamy problem ze smogiem. Czy wytwarzanie energii cieplnej może być przyjazne środowisku? Pellet to biopaliwo, którego stosowanie jest o wiele bardziej ekologiczne niż w przypadku węgla czy ekogroszku. W procesie spalania granulatu powstaje niewiele popiołu. Pellet Barlinek generuje zaledwie od 0,3 do 0,5% odpadów. Co więcej, spalanie sprasowanych i rozdrobnionych trocin sprzyja niskiej emisji CO2. Jej wartość można porównać do ilości wytwarzanej przez rośliny w procesie fotosyntezy. Ponadto pellet nie powoduje alergii i bardzo ładnie pachnie – po otwarciu worka w pomieszczeniu unosi się przyjemna woń lasu.