Umożliwia wygodne noszenie książek i przyborów szkolnych, a zarazem nie wpływa negatywnie na postawę dziecka. Wybierając plecak dla ucznia, który dopiero rozpoczyna swoją edukację w szkole, należy obowiązkowo zwrócić uwagę na jego wagę, rozmiar czy dodatkowe usztywnienie.

Waga plecaka

Waga plecaka pierwszoklasisty powinna być możliwie jak najmniejsza. Jego ciężar – wraz z wyposażeniem – nie może przekraczać 10% masy dziecka. Zbyt ciężki będzie wywoływał poważne wady postawy. Plecak powinien być także równomiernie obciążony; do tego celu przydatne będą liczne kieszenie, które umożliwią harmonijne rozmieszczenie książek i przyborów. W sprzedaży dostępne są tradycyjne plecaki, wyposażone jedynie w lekkie usztywnienie pleców – a zarazem o wyjątkowo niskiej wadze. Dla pierwszoklasisty godny polecenia będzie raczej twardszy tornister, który – choć nieco cięższy – ochroni delikatny kręgosłup dziecka.

Rozmiar tornistra

Dla pierwszoklasisty najlepszy będzie szeroki tornister, którego układ szelek będzie dopasowany do rozstawu ramion dziecka. Powinien być dobrany do wzrostu i sylwetki ucznia, nie przytłaczając go swoim rozmiarem. Jego górna krawędź musi znajdować się na wysokości ramion, a dolna – sięgać do lędźwiowego odcinka kręgosłupa. Nie istnieje jeden optymalny, uniwersalny rozmiar; wielu pierwszoklasistów znacząco różni się wagą i wysokością, stąd plecak musi być dopasowywany indywidualnie do każdego dziecka.

Dodatkowe usztywnienie

Wybierając plecak dla pierwszoklasisty, warto postawić na modele z dodatkowym usztywnieniem – zarówno pleców, jak i całej konstrukcji. Sztywna, wyprofilowana tylna ścianka zminimalizuje obciążenie kręgosłupa, chroniąc dziecko przed wadami postawy. Wzmocnione, twarde boki i przód tornistra ułatwią wkładanie i wyjmowanie przyborów nieporadnemu dziecku, zapobiegając zaginaniu się brzegów plecaka.

Regulowane szelki

Szelki z możliwością regulacji pozwalają na optymalne dopasowanie plecaka do ciała dziecka. Powinny być one równej długości i ustawione w taki sposób, by tornister przylegał do pleców, zamiast opierać się na pośladkach ucznia. Należy unikać szelek z cienkich, parcianych pasków, które będą wrzynać się w ramiona. Znacznie lepsze są modele wyścielane pianką i miękkim materiałem, zabezpieczającym dziecko przed otarciami. W sprzedaży dostępne są także plecaki z dodatkowym pasem biodrowym, który pomaga odciążyć kręgosłup.

Wytrzymałe materiały

Plecak dla pierwszoklasisty powinien być wykonany z odpowiednio wytrzymałych materiałów. Początkujący uczeń nie umie jeszcze prawidłowo obchodzić się z tornistrem i jego zawartością, co zwiększa ryzyko uszkodzenia szkolnej teczki. Z tego względu plecak powinien być odpowiednio sztywny, a zarazem wystarczająco elastyczny. Dobrym rozwiązaniem są wodoodporne kieszenie, które zapobiegną zalaniu książek w momencie rozlania się napoju. Dodatkowo warto wybrać modele łatwe w czyszczeniu, które pomogą zachować estetyczny wygląd tornistra przez cały rok szkolny.