Bez problemu zmieścisz w nim butelkę z wodą, prowiant, kurtkę i krem przeciwsłoneczny. Jeśli planujesz weekendowy wypad, zdecyduj się raczej na plecak o pojemności 30-50 litrów. Prawdopodobnie będziesz mieć przy sobie więcej ekwipunku.

W przypadku podróży trwających 3 dni lub dłużej poszukaj plecaka o minimalnej pojemności 55 litrów, nawet jeśli planujesz zakwaterowanie w hotelu, pensjonacie, czy hostelu. Im dłuższy wypad, tym więcej czeka Cię nieprzewidzianych sytuacji. 

Gdzie i kiedy?

Niezależnie od tego, czy wybierasz się nad morze, jezioro, czy w góry, miejsce docelowa oraz pora roku, powinny decydować o wyborze plecaka. Przed wyjazdem koniecznie sprawdź prognozę pogody na najbliższe dni. 

Jeśli zamierzasz wędrować po górach, warunki atmosferyczne mogą się bardzo szybko zmienić. Czasami temperatura może spaść w ciągu kilku godzin, wiatr błyskawicznie przybrać na sile, a słońce zmienić w ulewę. Niezbędna będzie zmiana ubrania, wiatroodporna kurtka i kilka dodatkowych wodoodpornych elementów odzieży. Dlatego musisz na nie znaleźć miejsce w swoim plecaku.

Wybierz dopasowany plecak

Niezależnie od tego, które plecaki marki Salewa wybierzesz, muszą pasować do długości tułowia. Sięgnij za szyję, pochyl się do przodu i znajdź krąg C7. Następnie zlokalizuj grzebień biodrowy. Na koniec, niech ktoś weźmie taśmę mierniczą i zmierzy odległość od C7 do miejsca na plecach, które znajduje się na tym samym poziomie, co grzebień biodrowy. To właśnie długość tułowia.

Pamiętaj, że niektóre plecaki mają regulowaną wysokość. Wtedy możesz ją skrócić lub wydłużyć. Są też modele, które mają ustaloną wysokość. Czasami jeden model występuje w kilku rozmiarach. Dlatego powinieneś na to zwrócić uwagę.

Sprawdź funkcjonalne rozwiązanie

Niektóre funkcje są niezbędne. Ułatwiają całą podróż. Chodzi tutaj m.in. o zintegrowane osłony przeciwdeszczowe, przegrody na śpiwory itp.

Istnieją trzy rodzaje stelaży dla plecaków turystycznych. Każde rozwiązanie ma swoje zalety  i wady, chociaż większość plecaków ma stelaż wewnętrzny.

Zwróć też koniecznie uwagę na wentylację. Nie ma sposobu na to, abyś nie miał spoconych pleców podczas intensywnej wspinaczki. Możesz jednak chociaż trochę zmniejszyć ten problem, wybierając plecak z odpowiednim systemem wentylacji. Większość modeli ma własny system zintegrowany z tylnym panelem. Inne plecaki mają oddychającą siatkę, która przylega do pleców. Ułatwia odprowadzanie potu. 

Komfort jest niezbędny, gdy będziesz przez długi czas nosił plecak. Dlatego poszukaj właściwej wyściółki. Większość ekwipunku spoczywa na biodrach. Zwróć więc uwagę na wyściełany pas biodrowy. Ważne są również wyściełane szelki. Ciężki plecak z minimalnie wyściełanymi szelkami może prowadzić do bólu pleców lub barków. 

Na koniec, zwróć uwagę na kieszenie. Niektórzy turyści uważają, że im więcej kieszeni, tym lepiej. Dla innych jest to tylko dodatkowy kłopot. Dlatego zastanów się, jakie są dokładnie Twoje potrzeby i oczekiwania.