Żyjemy w wielkiej globalnej wiosce, gdzie kontakty z ludźmi, które nie potrafią rozmawiać w naszym języku są już codziennością. Można zauważyć, że znaczna część ludzi potrafi porozumieć się w jednym z globalnych języków - niemieckim, angielskim, hiszpańskim, a ostatnio również rosyjskim i chińskim.

Co raz częściej pracujemy w zagranicznych firmach, naszymi szefami lub podwładnymi są obcokrajowcy, z którymi trzeba się porozumieć. Często również chcemy wyjechać z kraju, najczęściej szukając nowych wyzwań. Nie można również zapominać, że wyjazdy za granice naszego pięknego kraju w celach turystycznych to nie jest już żadna nowość. W tych wszystkich przypadkach łatwiej jest, kiedy posiadamy umiejętność porozumiewania się. Oczywiście można powiedzieć, że w dobie, kiedy dostępne są translatory w każdym telefonie komórkowym, to nauka języka obcego nie jest konieczna, ale nie w każdej sytuacji możemy z takiej pomocy skorzystać, więc nauka języka jest z korzyścią dla naszych planów i kontaktów.

W szkołach językowych większość poznających arkana języków obcych stanowią osoby młode, które pragmatycznie podchodzą do nauki, chcąc zdobyć awans, lub chcąc wyjechać za granice za lepszą przyszłością. Jednak nie są to jedyne osoby, które chcą się nauczyć porozumiewania się w innym niż polskim języku. Co raz więcej szkół językowych https://gerelis.pl/ odnotowuje napływ osób starszych. Można się zastanowić, czy po pięćdziesiątce, czy sześćdziesiątce można się nauczyć dobrze porozumiewać na przykład w języku angielskim czy niemieckim? Oczywiście, że można, co więcej warto to zrobić. Nauka języka obcego, daje nowe doświadczenia, które warto wykorzystać. Daje również nowe możliwości poznawania ciekawych ludzi, z którymi będzie można porozmawiać w rodzimym dla nich języku. Trzeba pamiętać, że za granicami naszego kraju żyje wielu naszych krewnych, dzieci, wnuków, którzy tam pozakładali rodziny. Pochodzące z tych rodzin dzieci często nie potrafią już rozmawiać po polsku, więc warto choćby po to by z nimi zamienić kilka słów podjąć się wyzwania nauki jego języka. W końcu takie uczenie się może przynieść osobom starszym sporą dawkę pozytywnej energii poprzez stawianie sobie nowych celów i ich realizacji. Nigdy nie jest za późno, by rozpocząć naukę. Widać to po tzw. Uniwersytetach Trzeciego Wieku, które funkcjonują w wielu naszych miastach. Można tam spotkać wielu fantastycznych starszych ludzi, którzy z zapałem poznają nowe rzeczy. Dlaczego więc nie rozpocząć nauki języka? Czy różni się ona od nauki obsługi komputera? Można nawet powiedzieć, że nauka języka może przyśpieszyć poznawanie tajników komputera. Ponadto ucząc się można skutecznie trenować umysł, przez co znacznie odsuwa się proces jego starzenia. 

Sam proces nauczania języków obcych dla osób starszych nieco tylko odbiega od prowadzenia podobnych kursów dla młodszej grupy. Wiele szkół https://gerelis.pl/kursy/kursy-dla-doroslych/ opracowało swoje autorskie programy nauczania, skierowane właśnie dla tej grupy wiekowej. Wprawdzie niektóre źródła uważają, że starsi się gorzej uczą, niż młodsi, jednak jak wynika z najnowszych badań, to właśnie osoby starsze szybciej przyswajają sobie słownictwo oraz gramatykę niż młodzi. Różnica nie wynika więc z szybkości przyswajania, ale raczej z metodyki. Trudno bowiem uczyć starszą osobę poprzez naukę piosenki, jak to może być w przypadku dzieci. Starsze osoby uczone są w kierunkach poznawania umiejętności radzenia sobie w życiu codziennym. Nie będzie więc już problemem zamówienie czegoś w restauracji, zakup biletu w środkach komunikacji publicznej, czy też w końcu uzyskanie pomocy u lekarza czy zrobienie zakupów. Oczywiście program nauczania nie ogranicza się jedynie do tego rodzaju przypadków. Trzeba pamiętać, że osoby starsze również wyjeżdżają na wczasy, poznają nowych ludzi, więc umiejętności komunikowania się z nowo poznanymi osobami są bardzo ważne. Można spotkać się z uwagami, że podczas uczenia osób starszych native speaker musi mówić wyraźniej oraz wolniej. Jednak nie można również zapominać, iż jest to uzależnione od uczestników grupy. Owszem, jeśli w grupie są osoby mające większe problemy ze zrozumieniem wypowiadanych słów, wówczas można taką metodę zastosować. Nie jest to jednak standardem. Doskonałym sposobem na nauczanie języków obcych nie tylko osób starszych jest równy nacisk na gramatykę oraz umiejętności konwersacji. Zwiększenie nacisku na rozmowę sprawi, że słuchacz szybciej “przestawi’ się na myślenie w tym języku, co jest podstawą sukcesu nauczania każdego języka, w każdej grupie wiekowej.

To, że ktoś jest osobą starszą nie znaczy, że jest się kimś kto mniej potrafi, gorzej się uczy. Jest powiedzenie: “nie uczy się starego psa nowych sztuczek”. Jak pokazują badania i praktyka jest to zupełnie błędne powiedzenie. Starsi ludzie szybciej mogą chłonąć wiedzę, jeśli da im się możliwość i odpowiednio się przeprowadzi system nauczania. Starsi ludzie szybciej mogą chłonąć wiedzę, jeśli da im się możliwość i odpowiednio się przeprowadzi system nauczania. Co więcej przyniesie im to o wiele więcej satysfakcji niż osobom młodszym