Cały proces musi przebiegać w odpowiednich warunkach, a i same prefabrykaty powinny mieć określoną strukturę. Do przeprowadzenia cynkowania ogniowego potrzeba również specjalistycznej wiedzy i narzędzi. Na czym polega cały proces, wytłumaczą nam branżowi eksperci z firmy Stal Impex. 

Zabezpieczenie przed korozją to tylko jedna z wielu zalet, jakimi cechuje się kąpiel stali w płynnym cynku

Stal jest stopem żelaza z węglem. W przemyśle wykorzystuje się co najmniej 19 gatunków tego surowca, charakteryzujących się odmiennymi parametrami fizycznymi i chemicznymi. Natomiast cynkowanie ogniowe ma na celu „wzbogacenie” materiału o kolejny metal. Co ciekawe, cynk wchodzi w reakcję przede wszystkim z cząsteczkami żelaza. W efekcie dyfuzji tworzą się kolejne warstwy mikroskopijnej grubości, o stopniowo zmieniającym się składzie. Bezpośrednio przy powierzchni stalowego prefabrykatu zawartość żelaza oscyluje wokół 25%, powyżej jednego mikrometra spada do ok. 10% i 6%, a w warstwach zewnętrznych pozostaje niemal idealnie czysty cynk. Tak powinna wyglądać optymalna struktura elementów stalowych poddanych cynkowaniu ogniowemu. Aby ją uzyskać, należy ściśle przestrzegać wszelkich procedur.

Warstwa ochronna na powierzchni stali po cynkowaniu ogniowym wymaga dalszej, dokładnej obróbki

Cały zabieg czasami nazywa się kąpielą cynkowniczą – i nie bez powodu. Stalowe części, po uprzednim oczyszczeniu i dokładnym osuszeniu, zanurza się w płynnym cynku na kilka minut. Roztopiony metal powinien mieć temperaturę od 440 do 460 stopni Celsjusza. Właśnie w tym przedziale najszybciej dochodzi do reakcji żelaza z cynkiem i wzajemnego przenikania cząsteczek. Obrabiany element po wyjęciu z takiej kąpieli trzeba jeszcze poddać dalszym udoskonaleniom. Zdarza się, że podczas cynkowania ogniowego dochodzi do odkształcenia stalowych prefabrykatów. Przywrócenie im pierwotnej formy nie stanowi wielkiego problemu, ale trzeba przy tym zachować odpowiednią precyzję oraz rzetelność. Specjaliści o wysokich kompetencjach, dysponujący stosownym sprzętem, poradzą sobie z takim zdaniem całkiem szybko. Firma Stal Impex z pewnością spełnia powyższe warunki.