Zwykle zresztą to właśnie rodzina jest tak naprawdę właściwym przedmiotem ochrony. Chodzi wszak o to, by nagłe odejście głównego żywiciela nie zagroziło jej bytowi. Czy dbamy jednak o jakość tej ochrony? A może jej zakres warto istotnie poszerzyć?

Nie tylko zgon żywiciela jest problemem dla rodziny

Głównym ryzykiem, jakie obejmują ubezpieczenia osobowe, jest zgon ubezpieczonego, nierzadko nabywając je na tym poprzestajemy. Z całą pewnością lepsza taka ochrona niż jej brak, zwłaszcza jeśli nabyliśmy pełnowartościową polisę zapewniającą przyzwoitą sumę ubezpieczenia. Warto jednak zadać sobie pytanie: dlaczego właściwie ubezpieczamy się od śmierci? Bo nie jesteśmy w stanie jej przewidzieć i jej zapobiec, a najczęściej pozostawi ona naszą w rodzinę w trudnej sytuacji materialnej. Ale czy tylko ona jest tego rodzaju zdarzeniem?

Ubezpieczenia osobowe to obecnie bardzo różnorodne i rozbudowane produkty. Propozycji dodatkowych ryzyk, za które mielibyśmy zapłacić dodatkową składkę jest oczywiście bez liku. Tak jak w innych branżach, sprzedawane jest po prostu wszystko, co klienci gotowi są kupić. Nad niektórymi można dyskutować. Bo jakimże niespodziewanym i trudnym zdarzeniem jest np. urodzenie dziecka? W życiu spotka nas wiele generujących koszty (często duże) sytuacji, w tym sporo będących naszym świadomym wyborem i celem. Polisa nie jest od tego, by przygotować się na wszystkie - no chyba, że oszczędnościowa!

Często sami nie poradzimy sobie jednak nie tylko ze śmiercią współmałżonka, ale także poważnym zachorowaniem, wypadkiem, czy nagłymi kłopotami zdrowotnymi dzieci. I tutaj ubezpieczenie może nas uchronić przed desperackim zadłużaniem się czy gorączkową walką o fundusze poprzez publiczne zbiórki. W dodatku nie musi nas zbyt dużo kosztować. Warto więc rzucić okiem na obejmujące różne polisy rodzinne porównanie i dostosować ochronę do swoich potrzeb.

Jedna indywidualna polisa dla wielu osób

Potrzeby poszczególnych członków rodziny są dość różnorodne. Główni żywiciele potrzebują przede wszystkim typowej ochrony na życie zapewniającej wysokie sumy ubezpieczenia w razie niemożności spełniania dotychczasowej roli ekonomicznej w ramach gospodarstwa domowego. To oznacza nie tylko polisy od zgonu, ale także m.in. poważnego zachorowania czy niezdolności do pracy. W przypadku zaś dzieci głównym zagadnieniem jest ochrona zdrowia - która, ze względu na ich wiek i bez porównania mniejsze prawdopodobieństwo zapadnięcia na poważne choroby niż w przypadku dorosłych - nie musi być bardzo kosztowna. Do polisy rodzinnej możemy włączyć także dziadków, przy czym z reguły obowiązują pewne limity wiekowe. Po ich przekroczeniu można jednak liczyć na oferty indywidualnej kontynuacji. W sumie polisy rodzinne mogą obejmować nawet do 10 osób, przy czym niekiedy stawiany jest warunek tworzenia wspólnego gospodarstwa domowego. Należy ponadto zwracać uwagę na definicję dzieci - dla różnych towarzystw oznaczają one osoby w różnym zakresie wiekowym. 

Udany zakup polisy rodzinnej wymaga zaangażowania

Nie wystarczy wybrać interesujące nas umowy dodatkowe, uzyskać kalkulację i zawrzeć umowę. W takim wypadku kupujemy przysłowiowego kota w worku. Bardzo pomocne będzie sprawdzenie, jakie są zbierane przez każde rozważane przez nas ubezpieczenie rodzinne opinie. Kluczowe są jednak konkretne warunki. Umowa na poważne zachorowanie ma wyjątkowo długą listę przypadków, które obejmuje? Sprawdźmy definicje! Może się okazać, że inna, gdzie wymieniono mniej chorób, ma w rzeczywistości szerszy zakres… 

Nabycie ubezpieczenia musimy poprzedzić ustaleniem własnych potrzeb - im lepiej je przemyślimy, tym łatwiejsza będzie rozmowa z agentem, choć i on ma nam pomóc w ich rozpoznaniu. Uprościmy zakup korzystając z takich serwisów jak np. ubezpieczamyrodzine.pl, gdzie w prostym formularzu zostawimy najważniejsze informacje. 

Polisy rodzinne to produkty cechujące się szczególnie korzystną relacją kosztów to zakresu ochrony. Warto wykorzystywać je jak najlepiej i zapewnić sobie dokładnie taką ochronę, jakiej na danym etapie życia potrzebujemy.