Pompy do brudnej wody, czyli pompy zatapialne przystosowane do tłoczenia wody zawierającej różne zanieczyszczenia, to urządzenia, które można opisać jednym słowem: uniwersalność. Przydadzą się w praktycznie każdym domu z ogrodem, w wielu firmach czy w gospodarstwie rolnym. Przykładowe zastosowania pompy do brudnej wody omawiamy w naszym artykule.

Poradnik informuje: „Pompa zatapialna ma tę zaletę, że z jej obsługą poradzi sobie każdy. Nie ma tutaj potrzeby wykonywania żadnej instalacji hydraulicznej. Pompę wystarczy umieścić w zbiorniku, podłączyć do prądu i tyle – resztą zajmie się automatyka (pływak zabezpiecza przed pracą na sucho).” https://solumagroup.pl/nieruchomosci-i-budownictwo,ac176/do-czego-moze-ci-sie-przydac-pompa-zatapialna,1979

Wypompowywanie wody z zalanych pomieszczeń

Pompa do brudnej wody świetnie sprawdzi się do ochrony dobytku, gdy np. w wyniku powodzi błyskawicznej dojdzie do zalania pomieszczeń mieszkalnych, garażu podziemnego czy piwnicy. Takie sytuacje są w Polsce na porządku dziennym, a każdy, kto choć raz doświadczył podobnego problemu, powinien być przygotowany na wypadek powtórki. Pompa o odpowiedniej wydajności może zagwarantować bardzo szybkie pozbycie się wody i tym samym uniknięcie dużych strat materialnych.

Ekspert podpowiada: „Pompy do brudnej wody konstrukcyjnie są przystosowane do pracy w trudnych warunkach środowiskowych. W odróżnieniu od najtańszych pomp plastikowych bez trudu znoszą kontakt z kwaśną wodą o podwyższonym poziomie zapiaszczenia. Dzięki temu są znacznie bardziej uniwersalne, choć pamiętajmy, aby nie traktować ich, jako alternatywy dla typowych pomp do szamba.” Źródło: https://sklep-hydros.pl/162-pompy-do-brudnej-wody

Osuszanie terenu

Pompę zatapialną przeznaczoną stricte do tłoczenia brudnej wody można wykorzystać również do osuszania zalanego terenu. Dobrym przykładem będzie tutaj przydomowy ogród zalany w wyniku gwałtownych opadów deszczu czy wody przelewającej się z drogi gruntowej pozbawionej odwodnienia.

W takiej sytuacji pompa pozwoli usuwać wodę prosto do rowu melioracyjnego czy studni chłonnej, unikając ryzyka zalania budynku mieszkalnego czy budynków gospodarskich.

Osuszanie wykopów, fundamentów

Przechodzimy do zastosowań profesjonalnych, w których również bardzo przydatnym urządzeniem może być pompa zatapialna do brudnej wody. Wiele firm, szczególnie budowlanych, wykorzystuje takie pompy do osuszania fundamentów czy świeżo wykonanych wykopów na terenach, na których występuje problem wysokiego poziomu wód gruntowych. 

Czerpanie wody z akwenów

Pompy zatapialne do brudnej wody świetnie radzą sobie z tłoczeniem wody pozyskiwanej z naturalnych i sztucznych akwenów. Za przykład może posłużyć prywatny staw czy jezioro, z którego chcemy pozyskać wodę chociażby do nawadniania pola uprawnego, ogrodu, sadu czy do różnego rodzaju prac budowlanych i gospodarskich.

Wypompowywanie wody deszczowej

W ostatnich latach wyraźnie rośnie zainteresowanie pompami zatapialnymi do brudnej wody. Może mieć to związek z przybywaniem prywatnych zbiorników do magazynowania wody deszczowej – szczególnie tych podziemnych. Po intensywnych opadach należy jak najszybciej wypompować deszczówkę, aby nie dopuścić do przelania się zbiornika.

Tutaj najwygodniejszą i najszybszą opcją jest zastosowanie pompy zatapialnej, która nie wymaga żadnej specjalnej instalacji (wystarczy podłączenie do prądu i wąż tłoczny do wylewania wody np. bezpośrednio na trawnik).

Warto się zainteresować: „Analiza uszkodzeń pomp zatapialnych. W opracowaniu analizuje się zagadnienie awaryjności pomp zatapialnych. Do ustalenia przyczyn uszkodzeń stosuje się metodę drzewa zdarzeń która pozwala zidentyfikować zdarzenia wierzchołkowe jako bezpośrednią przyczynę awarii pompy. Wykazano, że awaryjność pomp zatapialnych jest w największym stopniu uzależniona od sprawności uszczelnień zarówno ruchowych jak i statycznych stosowanych w tych pompach.” Źródło: https://www.infona.pl/resource/bwmeta1.element.baztech-article-BSW1-0112-0031

Jak widzisz zastosowanie pompy do brudnej wody jest naprawdę szerokie, stąd można uznać, że stanowi ona bardzo potrzebne urządzenie w domu, firmie czy gospodarstwie rolnym. Dobrze dobrana pompa pozwoli Ci np. ograniczyć koszty podlewania ogrodu czy szybko usunąć zagrożenie powstałe podczas intensywnych opadów deszczu.

Warto również dodać, że pompy zatapialne do brudnej wody są urządzeniami dostępnymi nawet na przeciętną kieszeń, a przy tym bardzo łatwymi w obsłudze – większość modeli posiada zabezpieczenie przed pracą na sucho w postaci pływaka, który wyłączy pompę w momencie spadku poziomu wody poniżej bezpiecznej wartości.