Tak też jest ze stylem retro. Nosiły go nasze mamy i babcie, a teraz nosimy my same. W sezonie 2015/2016 będzie to jeden z trendów okresu jesienno-zimowego. Jak nosić retro i komu to pasuje?

Istota stylu retro

Kluczową kwestią w zakresie komponowania stylizacji retro jest powrót do tego, co było, ale odświeżenie poszczególnych elementów garderoby. Powinny one nawiązywać do dawnych epok, choć niekoniecznie być odzwierciedleniem sylwetek naszych prababci. Zwykle projektanci czerpiący inspiracje ze stylu retro sięgają z niego po pewne trendy, takie jak na przykład fason spódnic czy żakietów i okryć wierzchnich, deseń lub kolorystyka czy też charakterystyczne kroje i przeszycia. W ten sposób przywracają do życia dawną modę i nadają jej nowoczesny wymiar, na miarę oczekiwań dzisiejszych klientek.

Elementy stylu retro

W stylu retro są między innymi sukienki z przedłużoną talią, bardzo kobiece i eleganckie, które można nosić na szereg różnych okazji. Do tego wystarczą klasyczne szpilki z odkrytym noskiem, tradycyjny wysoki kok i zakręcona grzywka oraz odpowiedni makijaż, z czerwienią ust w roli głównej. Na uroczyste okazje można zaś wybrać długą suknię z mocno zaznaczoną talię i dobrać do niej biżuterię z pereł, niekoniecznie naturalnych. Kolejnym trendem retro, który przetrwał po dziś dzień, są ażurowe wzory, które potrafią ożywić każdą stylizację. Nadal na topie są damskie garnitury.

Dla bizneswoman proponuje się wybór spódnic ołówkowych, wąskich i bardzo kobiecych wraz z szykownymi dodatkami. Na spacer czy randkę można zaś wybrać krótką do kolan, mocno rozkloszowaną spódnicę z tiulu lub na halkach, wraz z krótkim sweterkiem zapinanym na guziczki, który w latach 50-tych stał się alternatywą dla pudełkowych żakietów, które także znakomicie wpisują się w styl retro i śmiało można zaopatrzyć w nie swoją garderobę.

Artykuł przygotowali specjaliści z oladi.pl