Dlaczego eternit jest niebezpieczny?

 

W latach 60. i 70. masowo wykorzystywano płyty azbestowo-cementowe do pokrywania dachów. Niepalny, lekki i tani materiał wydawał się być rozwiązaniem dawnych problemów. Niestety, już po dekadzie okazało się, że wdychanie włókien azbestu obecnych w eternicie ma zgubny wpływ na kondycję organizmu. W 1997 roku zakazano stosowania eternitu, lecz do dzisiaj wiele dachów nadal jest nim pokrytych.

 

Szkodliwość eternitu wynika przede wszystkim z działania rakotwórczego.  Wdychany azbest może wywołać pylicę azbestową, raka płuc i międzybłoniaka opłucnej. Z tego względu samodzielne usuwanie azbestu z dachu i wywożenie odpadów jest niebezpieczne. Aby usunąć stare, rakotwórcze pokrycie dachowe, powinno się skorzystać z pomocy ecoexpress24.pl. Na https://www.ecoexpress24.pl/ można złożyć zamówienie na kontener na śmieci oraz dokonać indywidualnej wyceny odbioru niebezpiecznych odpadów.

 

Jak zamówić odbiór eternitu?

 

Zamówienie kontenera na śmieci porozbiórkowe i pobudowlane jest tańsze niż odbiór azbestu. Jest to związane przede wszystkim z obowiązywaniem specjalnych przepisów dotyczących usuwania eternitu, który zgodnie z wieloletnim Programem oczyszczania kraju z azbestu, ma zniknąć z kraju w 2032 roku. Wycena wywozu azbestu jest przygotowana odrębnie dla każdego klienta, biorąc pod uwagę ilość niebezpiecznego materiału do wywiezienia oraz lokalizację, z jakiej ma być odebrany.

 

Co jest ważne przy zamawianiu kontenera na azbest? Przede wszystkim powinno się pamiętać o zabezpieczeniu eternitu przed pyleniem. Każdy kontener powinien być w całości ofoliowany przed wywiezieniem. Ponadto azbest jest ciężki, dlatego wyrzuca się go do niezbyt dużych pojemników. Możliwe jest również zamówienie odbioru odpadów paczkowanych. Eternit w paczkach o wielkości maksymalnej 1,5 m składuje się na paletach w celu ułatwienia transportu. Do kontenerów na eternit można wyrzucać wyłącznie usuwane pokrycie dachowe lub inne produkty z azbestem. Zabronione jest ich mieszanie z jakimikolwiek innymi odpadami.

 

Jeżeli chcesz wynająć kontener na odpady innego typu, zapoznaj się z pełną ofertą pojemników i worków big-bag na ecoexpress24.pl. Kontenery są dostępne w rozmiarach od 1 m3 aż do 36 m3 niemalże w każdym większym mieście w kraju.