ad

Jak zatem wybrać te, które będą jednocześnie ozdobą i ochroną przed niepożądanymi gośćmi, oraz zabezpieczeniem przed nadmierną utratą ciepła? Oto kilka wskazówek od polskiego producenta drzwi zewnętrznych.

 

  1. Rozmiar ma znaczenie

  2. Materiał a energooszczędność

 

O wyborze drzwi wejściowych warto pomyśleć już na etapie projektowania domu. Nie trzeba znać konkretnego modelu, wystarczy decyzja, czy będą to drzwi zewnętrzne dwuskrzydłowe czy jednoskrzydłowe i jaki będzie ich orientacyjny wymiar. Tak przygotowaną informację architekt może wykorzystać w projekcie, rozplanowując otwór drzwiowy odpowiedniej wielkości.

 

Rozmiar ma znaczenie

 

Standardowe drzwi zewnętrzne producent wytwarza w wymiarze 90x200. To rozmiar samych drzwi jednoskrzydłowych, do tego należy doliczyć ościeżnicę, czyli element, na którym zamontowane są drzwi, oraz próg. Wymiar ten jest optymalny i pozwala na swobodne przejście przez drzwi z zakupami lub średniej wielkości meblami.

 

Większą przestrzeń zapewniają drzwi zewnętrzne dwuskrzydłowe od polskiego producenta http://lukardrzwi.pl/. W zależności od modelu, skrzydło główne ma od 91 do 111 cm wraz z ościeżnicą, natomiast doświetla od 30 do 50 cm. Po otwarciu obu skrzydeł drzwi tworzy się bardzo szerokie wejście, przez które można komfortowo wnieść nawet szerokie meble i sprzęty.

 

Materiał a energooszczędność

 

Obecnie podczas budowy nowego domu lub remontu starego, bardzo dużą uwagę przykłada się do zachowania dobrych parametrów cieplnych. Producent drzwi zewnętrznych musi więc zapewnić, że jego produkty nie przyczyniają się do strat ciepła, a tym samym wychłodzenia wnętrza budynku i zwiększenia zapotrzebowania na energię. Na te parametry ogromny wpływ ma materiał, z którego wykonane są drzwi.

 

Największy współczynnik przenikania ciepła mają zwykle drzwi zewnętrzne stalowe. Producent przestrzega jednak przed generalizacją - na rynku dostępne są nowoczesne modele stalowych drzwi zewnętrznych o bardzo dobrych właściwościach izolacyjnych. Co do zasady, lepszym współczynnikiem przenikania ciepła charakteryzują się drzwi z PCW - ich dodatkowy atut to możliwość dopasowania wykończenia drzwi do pozostałych elementów stolarki otworowej i jej poszczególnych elementów. Najniższe wartości przenikania ciepła mają zazwyczaj drzwi zewnętrzne drewniane i nowoczesne modele drzwi aluminiowych, które spełniają kryteria drzwi pasywnych, o współczynniku nieprzekraczającym wartości 0,5 W/(m2.K).