O przewadze zarządzania centrum logistycznym i dystrybucyjnym przez specjalistyczne oprogramowanie, w porównaniu z „analogowymi” metodami, nawet nie ma co dyskutować. Teraz pytanie brzmi, który typ sofware'u ma więcej zalet: chmurowy SaaS, a może instalowany na konkretnym sprzęcie? Fachowcy z Consafe Logistics jednoznacznie wskazują na pierwsze z wymienianych rozwiązań.

System as a Service jest dostępny praktycznie z dowolnego miejsca i urządzenia

Program działający na „wewnętrznym” sprzęcie wymaga określonych zasobów. Niejednokrotnie okazuje się, że przed wdrożeniem oprogramowania trzeba najpierw sporo zainwestować w infrastrukturę sprzętową i jej utrzymanie. Poza tym późniejsza obsługa mocno angażuje dział IT firmy, który z pewnością ma wiele innych zadań. Tymczasem WMS  w chmurze działa na zewnętrznych, niezależnych, niezwykle wydajnych maszynach. Wystarczy stabilny dostęp do internetu, by z aktualizowanego na żywo systemu korzystać w każdej chwili: zarówno w biurze, jak też podczas podróży służbowej lub gdziekolwiek indziej. Programy WMS typu SaaS mogą mieć dwoistą architekturę: jednodostępową oraz wielodostępową jednocześnie. Dzięki temu oprogramowanie można dostosować do potrzeby każdego odbiorcy z osobna, a zarazem wszystkim użytkownikom zapewnić komplet korzyści wynikających z dostępu do wirtualnych zasobów.

Chmurowy WMS jest aktualizowany na bieżąco przez twórców oprogramowania

Wszelkie nowe funkcjonalności czy poprawki pojawiają się automatycznie i można z nich korzystać od razu. Nie ma konieczności, by oczekiwać na przyjazd przedstawiciela firmy piszącej i rozwijającej soft z nośnikiem, na którym zapisana będzie najnowsza wersja programu magazynowego. Odpada również wymóg oczekiwania, aż najnowszy build zostanie zainstalowany na wszystkich urządzeniach wykorzystywanych przez centrum logistyczne. Wystarczy zalogować się do WMS-a, gdyż „fizycznie” wszystko dzieje się na dobrze zabezpieczonych serwerach. Przykładowo Consafe Logistics korzysta z rozwiązań dostarczanych przez prawdziwych gigantów globalnego sektora IT: Azure od Microsoftu oraz Amazon Web Services. O jakość chmury, w której funkcjonuje WMS typu SaaS, nie trzeba się specjalnie martwić.