Polkom udało się już przekonać cały kraj, że „Kopernik był kobietą”. Teraz czas udowodnić, iż jest nią także przedsiębiorczość. Tego zadania podejmą się panie z województwa łódzkiego, biorące udział w projekcie „Przedsiębiorczość jest kobietą”. Dzięki szkoleniom, opiece ekspertów oraz bezzwrotnej dotacji, będą miały okazję zrealizować się na polu zawodowym, zakładając własną działalność gospodarczą.

Mimo iż żyjemy w drugiej dekadzie XXI wieku, w naszym społeczeństwie nadal funkcjonują stereotypy, związane z podziałem ról kobiet i mężczyzn zarówno w życiu zawodowym jak i rodzinnym. W polskiej mentalności kobieta wciąż uchodzi za „kurę domową”, która w pracy powinna zajmować drugorzędne stanowiska. W szczególnie trudnej sytuacji zawodowej znajdują się młode mamy oraz panie z grupy wiekowej 45+.
- Kobiety są dyskryminowane na rynku pracy. Te, które stracą zatrudnienie między 40. a 50. rokiem życia, są wyrzucane poza jego nawias – mówi pani Wanda z Łodzi, lat 55.

Jednym ze sposobów walki z krzywdzącymi stereotypami jest aktywizacja zawodowa kobiet, prowadząca do założenia przez nie działalności gospodarczej. Niestety, panie rzadko decydują się na zostanie swoimi własnymi przełożonymi. Analiza struktury przedsiębiorców wykazała, iż przedstawicielki „płci pięknej” stanowią jedynie 22 proc. osób samozatrudnionych w naszym kraju. Dlaczego? Dużą przeszkodę stanowią braki kompetencyjne z zakresu przedsiębiorczości, tj.: umiejętność prowadzenia negocjacji, pisania biznesplanów, znajomość podstaw marketingu czy prawa gospodarczego. Kolejną barierą jest także niedobór środków pieniężnych niezbędnych zarówno do otworzenia, jaki i prowadzenia na początkowym etapie własnej działalności gospodarczej.
- Pragnę otworzyć własną działalność, ale brak mi środków na jej rozpoczęcie - przyznaje pani Ewa, lat 46.

W celu zniwelowania wyżej wymienionych problemów i udzielenia kompleksowego wsparcia z zakresu zakładania i prowadzenia własnej firmy, w województwie łódzkim został powołany do życia projekt doradczo-szkoleniowy „Przedsiębiorczość jest kobietą”. Przedsięwzięcie, realizowane przez łódzką firmę HRP w ramach Działania 6.2 Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki, ma promować samozatrudnienie wśród kobiet, które skończyły 45 lat bądź powracają na rynek pracy po przerwie związanej z urodzeniem lub wychowaniem dziecka. Uczestniczki projektu przejdą specjalistyczne szkolenia, dzięki którym zdobędą praktyczną i merytoryczną wiedzę niezbędną do poprowadzenia własnej firmy. Ponadto, aby poczuć się pewnie w roli przedsiębiorcy, będą mogły porozmawiać z wykwalifikowanymi psychologami o sytuacji kobiet w biznesie. Otrzymają także pomoc finansową w postaci 20 tysięcy złotych bezzwrotnej dotacji na rozpoczęcie działalności gospodarczej oraz półrocznego wsparcia pomostowego w wysokości 600 złotych miesięcznie.

- Nasz projekt skierowany jest do ambitnych, aktywnych i przedsiębiorczych pań, które realizując się w życiu prywatnym, chciałyby także wcielić w życie pomysł na własny biznes. W tym roku dzięki naszym działaniom na łódzkim rynku powstało 14 nowych firm. Założyli je młodzi ludzie w ramach projektu „Absolwenci w Biznesie”. Za to w ramach projektu „Przedsiębiorczość jest kobietą” powstaną aż 72 firmy – wskazuje Małgorzata Czernecka, menadżer projektu z HRP. – Wiemy, że powrót kobiet do pracy, to niezwykle istotny temat nie tylko ze względów ekonomicznych, ale przede wszystkim z powodów psycho-społecznych. Wyraźne zainteresowanie projektem świadczy o głębokim zapotrzebowaniu na programy, które będą przeciwdziałać długotrwałemu wykluczeniu kobiet z życia zawodowego, prowadzącego do degradacji pozycji społecznej, a co za tym idzie - zaniżonej samooceny, poczucia izolacji i apatii.

Dla pań, które tłumnie przybyły na spotkanie informacyjne dotyczące projektu „Przedsiębiorczość jest kobietą” otworzenie własnej firmy to realna możliwość powrotu do pracy.
- Dla mnie to jedyna szansa na rozwój zawodowy, ciągłość działalności bez względu na sezonowość, a w przyszłości - gwarancja świadczeń emerytalnych – wyznaje pani Beata, lat 36.
Inne korzyści w prowadzeniu działalności gospodarczej dostrzega 27-letnia pani Maria, która upatruje w tym okazję do połączenia pracy zawodowej z pasją.
- Od 2007 roku jestem projektantem mody, aktywnie działającym na rynku odzieżowym. Chcę rozwinąć i usankcjonować prawnie moją działalność – zdradza swoje plany.


Kobiety zainteresowane udziałem w projekcie mogą dowiedzieć się więcej na stronie:
www.hrp.com.pl, http://www.hrp.com.pl/?main_page=257 lub w siedzibie firmy Łódź, al. T. Kościuszki 39, III piętro

„Przedsiębiorczość jest kobietą”, tel. 42 637 90 30.

Do projektu mogą zgłaszać się kobiety, które:
mają powyżej 45. lat lub chcą wrócić na rynek pracy po przerwie związanej z urodzeniem lub wychowywaniem dziecka;
mieszkają na terenie miasta Łodzi lub powiatów: łódzki wschodni, zgierski, pabianicki, brzeziński, łaski;
są bezrobotne lub nieaktywne zawodowo;
nie prowadziły zarejestrowanej działalności gospodarczej na rok przed przystąpieniem do projektu;
posiadają minimum średnie wykształcenie.

Oferta projektu „Przedsiębiorczość jest kobietą” obejmuje:
jednorazową, bezzwrotną dotację na otwarcie własnej działalności gospodarczej w wysokości do 20 000 zł;
wsparcie pomostowe w wysokości 600 zł/m-c przez pierwsze 6 miesięcy prowadzenia działalności;
60 godzin specjalistycznych szkoleń z zakresu m.in. komunikacji, asertywności, technik sprzedaży, negocjacji, budowania wizerunku przedsiębiorcy, marketingu, prawa pracy, księgowości, biznesplanu etc.
pomoc eksperta przy opracowaniu biznesplanu;
indywidualne doradztwo z zakresu marketingu, księgowości oraz prawa gospodarczego;
zapewnienie wyżywienia oraz opieki nad osobami zależnymi oraz dziećmi do 7. roku życia w czasie trwania szkoleń.

Terminy zakończenia rekrutacji do kolejnych edycji projektu:
Edycja II - września 2011
Edycja III – kwietnia 2012

Informacje o firmie HRP

HRP to profesjonalna marka na polskim rynku usług doradczo-badawczych. Celem działania firmy jest dostarczanie szerokiego wachlarza efektywnych rozwiązań z zakresu zarządzania kapitałem ludzkim i rozwijania potencjału pracowniczego. HRP prowadzi specjalistyczne programy szkoleniowe dla kadry menedżerskiej w obszarze project management. Specjalizuje się także w badaniach z zakresu zarządzania zasobami ludzkimi, realizowanych m. in. w ramach projektów Europejskiego Funduszu Społecznego.

Działania HRP, podnoszące jakość pracy osób zatrudnionych w organizacjach, są ukierunkowane na wspieranie rozwoju firm sektora MŚP oraz dużych przedsiębiorstw, instytucji szkoleniowych, firm doradztwa personalnego, organizacji pozarządowych i uczelni wyższych. Pozyskując środki finansowe z Europejskiego Funduszu Społecznego na ponad 100 projektów zleconych i autorskich, firma HRP wniosła pozytywny wkład w poprawę sytuacji problematycznych obszarów życia społecznego, tj.: dyskryminacji zawodowej kobiet, absolwentów wyższych uczelni czy słabej pozycji sektora ekonomii społecznej. O dodatnim wpływie HRP na sytuację pracowników i pracodawców w Polsce świadczy drugie miejsce w prestiżowym rankingu „Funduszy Europejskich”, wyłaniającym najlepsze na rynku firmy doradcze.

Szczegółowe informacje o firmie HRP i projektach przez nią realizowanych można znaleźć na stronie www.hrp.com.pl.