Przysmaki kuchni europejskiej w weekend w Porcie Łódź. Degustacje kuchni bułgarskiej, włoskiej, austriackiej.

W najbliższy weekend w Porcie Łódź zagoszczą europejskie smaki. W ramach pierwszego Jarmarku Smaki Świata w Atrium przy sklepie IKEA pojawią się stoiska, na których będzie można degustować i kupić przysmaki kuchni bułgarskiej, włoskiej, austriackiej i polskiej.

Jarmark Smaki Świata potrwa od piątku do niedzieli (25 – 27 lutego). Na stoiskach w Atrium zagoszczą regionalne produkty pochodzące z różnych części Europy.

Wśród specjałów znajdą się tradycyjnie wytwarzane przysmaki kuchni bułgarskiej, m.in. grillowane papryki czuszki, papryka peperoni faszerowana serem, bakłażany ze śliwką wysokogórską, pikle, gołąbki wegetariańskie w liściach winogron i kiszonej kapuście, papryka kapia oraz bakłażan w sosie pomidorowym – potrawa rekomendowana w diecie Dukana. W asortymencie stoiska nie zabraknie tradycyjnego pindżuru oraz paprykowo – pomidorowego sosu Lutenica, idealnego dodatku do zup, mięs i makaronów. Na amatorów słodyczy czekać będzie konfitura z płatków róż. Podczas jarmarku będzie można także kupić eliksir z szypułek sosny - produkt o leczniczym działaniu, wspomagający leczenie chorób górnych dróg oddechowych.

Obok specjałów kuchni bałkańskiej wśród przysmaków dostępnych na jarmarku Klienci znajdą także austriackie wysokogatunkowe sery żółte, oliwki i papryczki z Włoch, piernik lubelski, wędliny biłgorajskie, przyprawy i oscypki. Produkty dostępne na Jarmarku Smaki Świata wytwarzane są według tradycyjnych regionalnych receptur i nie zawierają konserwantów.

Z okazji 1 marca - święta martenicy i nadchodzącej wiosny, zapraszamy wszystkich rodaków i polskich przyjaciół na wspólne wyplatanie martenic - zapraszają Bułgarzy, którzy wystawiają się w ten weekend w Porcie Łódź.

- Jest wystawa marteniczek ręcznie zrobionych przez artystkę ludową z miejscowości Kazanłyk. Naszym zamierzeniem jest rozpowszechnianie tradycji bułgarskiej w Polsce. W pierwszych dniach marca Bułgarzy obdarowują się wzajemnie czerwono-białymi włóczkowymi gałgankami, z których część jest w formie laleczek, a inne w postaci pomponików, wstążeczek, plecionek - mówi Kolio Hristov Tzanew.

Bułgarska nazwa marca (mart) według ludowego przekazu jest imieniem złośliwej staruszki słynącej z nagłej zmiany humoru. Bułgarzy nazywają ją Baba Marta (babcia Marta). Obdarowywanie się gałgankami, zwanymi od nazwy święta martenicami, ma zadowolić staruszkę i skłonić ją do nieopóźniania odejścia zimy. Zwyczaj dekorowania się martenicami jest w Bułgarii jednym z najdłuższych i najpowszechniejszych. Współcześnie martenica symbolizuje budzenie się nowego życia, wiosnę, płodność, żyzność, a święto jest wyrazem nadziei na zdrowie i długie życie.

Dla naszych czytelników mamy bułgarskie smakołyki. Żeby je zdobyć, trzeba odpowiedzieć na pytanie: "Z jakich produktów jest zrobiona LUTIKA? - pikantny sos bałkański".

Dla pierwszych 10 osób, które przyniosą prawidłowe rozwiązanie na stoisko w Porcie Łódź, będzie czekał prezent w postaci słoika Lutika (315 g).

Kolejny konkurs. Trzeba odpowiedzieć na pytanie: "W związku z jakim świętem lub z rozpoczęciem jakiej pory roku w Bułgarii jest tradycja obdarowania się marteniczkami?

Kto przyjdzie na stoisko i zrobi marteniczkę, też dostanie prezent. 10 najlepiej zrobionych ręcznie marteniczek firma BUL-ECO nagrodzi 10 słoiczkami słodków owoców z Bułgarii.

Dla pierwszych dziesięciu osób, które wskażą, w jakim okresie dni i godzin zbierana jest w bułgarskiej dolinie róż róża damasceńska - prezent w postaci kremowego mydełka robionego na bazie olejku różanego.

 Opowiedzi na pytania od godz. 10.00 do 14.00 w sobotę i niedzielę w Porcie Łódz. W sprawie odpowiedzi na pytania i odbiór nagród trzeba szukać na stoisku bułgarskim Tzanev Kolio. To szef firmy BUL-ECO.

Ci co chcą robić laleczki Martaniczki, muszą mieć czerwone i białe nitki wełniane. Im grubsze tym lepie. Trzeba tez przynieść nożyczki.