Zwłaszcza to ostatnie – wybór odpowiedniego oświetlenia przez pracodawców stał się podstawowym elementem, który bierze się pod uwagę, urządzając firmę.

Odpowiednie oświetlenie w pracy wpływa nie tylko na większy komfort widzenia. Aż 68% pracowników uważa, że w miejscu zatrudnienia posiada nieodpowiednie oświetlenie – dalsze badania pokazały, że poprawne rozdysponowanie sztucznych źródeł światła ma bezpośredni wpływ na zwiększenie kreatywności i skupienia, a także obniżenie poziomu stresu. W jaki sposób jednak wybrać odpowiednie oświetlenie?

Światło padające z góry

Najpierw warto rozważyć lampy sufitowe, czyli główne źródło światła. Zwrócenie uwagi na cechy, takie jak energooszczędność i ergonomia, jest dobrym punktem wyjścia. Przy tym wybór rodzaju oświetlenia staje się kolejnym problemem – powinniśmy wybrać zimne białe światło czy cieplejszy jego odcień? I czy kierować się tradycyjnym wyborem lampy żarowej, czy zaufać najnowszej technologii LED?

Wobec wyboru między tradycyjną a nowoczesną formą oświetlenia, warto kierować się najnowszymi odkryciami elektronicznymi. Technologia LED znacznie lepiej sprawdza się przy częstym użytkowaniu w porównaniu do tradycyjnej żarowej lampy. Dzięki nowoczesnym rozwiązaniom lampy LED zużywają znacznie mniej energii i są przyjazne dla środowiska. Co więcej, firmy typu AJ Produkty oferują lampy sufitowe LED ze ściemniaczem, co pozwala na bardziej uniwersalne korzystanie z przestrzeni biurowej.

Ciepło i styl

Specjaliści doradzają, by w aranżacji przestrzeni publicznych postawić na białe światło o cieplejszym odcieniu. Dodaje ono pomieszczeniu bardziej relaksujący charakter, który jest wychwytywany przez oko podczas zajmowania się innymi czynnościami. Nie sprawia ponadto wrażenia chłodu i obojętności ogromnych korporacji rodem z filmów, dzięki czemu pracownicy są mniej spięci podczas wykonywania swoich zadań.

Z pewnością nieobojętna jest także estetyka lampy sufitowej współgrająca z koncepcją biura lub specyfiką wykonywanych obowiązków. Lampy sufitowe mogą być bowiem wykorzystywane jako oświetlenie biurkowe w recepcji czy innych pomieszczeniach, gdzie przestrzeń pracy przy blacie bywa maksymalnie wykorzystywana. Dla tego typu zastosowań dobrym wyborem są lampy z metalowym kloszem, które można znaleźć między innymi w ofercie AJ Produkty. Prezentują się one niezwykle estetycznie, a przy tym doskonale służą w wypełnianiu codziennych obowiązków.

Światło o mniejszym zakresie

Przy bardzo wielu obowiązkach głównym źródłem oświetlenia przy pracy są lampy biurkowe. Tym samym i ich wybór nie jest prosty – by zmaksymalizować kreatywność i skupienie pracownika potrzebny jest odpowiedni rodzaj oświetlenia. W przeciwieństwie do lamp sufitowych lampki biurkowe powinny emitować chłodniejszy odcień białego światła, by wzrok mógł się odpowiednio skupić. Oświetlenie tego typu nie jest rozprowadzane równomiernie, jak w przypadku oświetlenia sufitowego, dlatego też istotne okazuje się regulowane i przegubowe ramię lampki. Dzięki niemu pracownik będzie mógł według swoich potrzeb manipulować zasięgiem światła, co zoptymalizuje jego działania.

Ciekawym rozwiązaniem są także lampki biurkowe posiadające szkło powiększające, jak te w ofercie firmy AJ Produkty. Stanowią one spersonalizowaną pomoc przy wyspecjalizowanych zadaniach, dzięki czemu efektywność pracowników zdecydowanie wzrasta. Również modele z wbudowanymi portami USB czy bezstopniowym ściemniaczem światła zapewniają wsparcie dla komfortu i efektywności pracy.

Stworzenie atmosfery, w której idee i pomysły mogą się rozwijać, to kluczowe zadanie każdego pracodawcy. Stworzenie warunków sprzyjających rozwojowi i optymalnemu wykonywaniu zadań nie jest proste. Dbając o podstawowe czynniki wpływające na nie, można zyskać pewność, że w przyszłości efektywność i wydajność naszych pracowników znacznie wzrosną.