Konieczne jest przy tym zdecydowanie, czy w łazience znajdzie się prysznic czy wanna, a jeśli pozwala na to miejsce - można zainstalować oba elementy na wyposażeniu pokoju kąpielowego. Jeśli już rozważamy montaż wanny, powinniśmy zastanowić się, jaka ma ona być?

Rodzaje wanien - na jaki typ wanny się zdecydować?

Istnieje co najmniej kilka rodzajów wanien, które wyróżnia się pod względem posiadanej funkcji, kształtu czy wykorzystanego w ich produkcji materiału. Najpierw musimy zdecydować, czy w naszej łazience znajdzie się wanna narożna czy może wanna wolnostojąca? Ten ostatni typ wanien przeznaczony jest bardziej do dużych pokoi kąpielowych. W małych, blokowych łazienkach wanna wolnostojąca raczej nie będzie miała racji bytu, ponieważ wymaga ona dużo miejsca, przez co pozostałe elementy wyposażenia łazienki po prostu by się w niej nie zmieściły.

Kwestia wymiarów wanny tradycyjnej lub narożnej czy wolnostojącej też jest ważna. W małych łazienkach powinniśmy dokładnie sprawdzić, ile mamy miejsca na usadowienie wanny. Musimy również wybrać, czy wanna będzie miała baterię podtynkową, czy też na przykład baterię montowaną na podłodze - stylową i wysoką. Czy będzie obudowana kafelkami czy mozaiką, a może po prostu fabryczną, białą obudową dostępną w sklepach?

Dla własnej wygody możemy wybierać spośród wanien wyposażonych w dodatkowe funkcje, jak np. hydromasaż, który pozwala na zwiększenie przyjemności z odbywania codziennych kąpieli. Istnieją też modele wanien, które generują silne prądy wodne o ustalonym kierunku - masaż wodny, pozwalający na zrelaksowanie się i odprężenie. To wanny polecane przy schorzeniach reumatologicznych i chorobach kręgosłupa.

Kompletne wyposażenie łazienek

Wanna to tylko jeden z elementów, który obowiązkowo musi znaleźć się w każdej łazience. Alternatywnie można umieścić w niej kabinę prysznicową albo połączyć jedno z drugim i wstawić do łazienki wannę z parawanem nawannowym oraz zainstalować na ścianie prysznic. Przyda się w takim wypadku także dobra deszczownica - dzięki temu będziemy mieć dwa w jednym - miłośnicy szybkich pryszniców i długich, gorących kąpieli otrzymają to, czego oczekiwali, bez konieczności wybierania tylko jednego elementu.

Wyposażenie łazienek to także umywalka, baterie łazienkowe, szafki, w tym szafka pod umywalkę czy też grzejnik łazienkowy, zapewniający komfort termiczny w tym pomieszczeniu. Wybór wszystkich elementów do naszej łazienki może okazać się trudny, dlatego przed dokonaniem zakupu należy dokładnie przemyśleć, co znajdzie się w łazience, jakie elementy są niezbędne, a bez jakich możemy się jak najbardziej obejść.