Najważniejsze to dobrze dobrać wielkość roweru do dziecka. Rozmiar kół dla ośmiolatka to 24 cale.

- Rodzice często pytają o większy rower, chcą kupić dziecku już taki na całe życie. To myślenie jest jednak błędne – twierdzi Marcin Jakubowski z salonu rowerowego Rowery przez net. - Po pierwsze, jazda na za dużym rowerze jest niebezpieczna. Po drugie, dziecko przez te trzy lata, zanim do niego dorośnie i tak najczęściej zdąży go już zniszczyć, bo zwykle dziecko w tym wieku bardzo intensywnie eksploatuje rower.

Rowery są różne. Najczęściej wybieramy turystyczne. Mają sporo przerzutek, błotniki, bagażnik i oświetlenie.

- Ważne jest, aby ładnie wyglądał – mówi Julia Stolarek. - Ja dostałam na komunię biały rower miejski w ramą w kwiatki. Taki prezent podarował mi mój chrzestny.

Dużą popularnością cieszą się rowery górskie, czyli sportowe. Mają zmienioną geometrię ramy i są lżejsze. Nie posiadają błotników, bagażnika i oświetlenia. Jeździ się nimi po asfalcie i leśnymi utwardzonymi ścieżkami.

Niektórzy chłopcy życzą sobie na komunię rower typu BMX, czyli wyczynowy. Umożliwia on robienie różnego rodzaju trików technicznych. Ma wmontowany specjalny rotor, co umożliwia swobodny obrót kierownicy o 360 stopni. BMX przy osiach piast ma specjalne pegi. Umożliwiają chociażby podpieranie się na schodach.

Nowością są stylowe rowery typu cruiser. Są ładne, lekkie, mają szerokie ogumienie i specyficzną geometrię ramy.

Rowery są w różnych kolorach. Dla dziewczynek najczęściej wybierane są różowe, białe i seledynowe. Chłopcy marzą o niebieskich, zielonych czy bordowych. Siodełka są często we wzory. Dla dziewczynek są to przede wszystkim kwiaty.

Kupując rower warto od razu wyposażyć dziecko w kask, rękawiczki i okulary. Będzie bezpieczniej.