Rowerki biegowe umożliwiają wspaniałą zabawę już najmłodszym szkrabom, które mają okazję do spalenia pokaźnych zasobów energii, a także uczą się w procesie zabawy. To idealne zabawki na spacer do parku czy na naukę jazdy w domu. Na rynku znajdziesz rowerki zarówno dla półtorarocznych maluchów, a także dla dzieci w wieku od 3 do 5 lat.

Konstrukcja przyjazna dziecku

Rowerki biegowe najczęściej wykonane są z drewna, aluminium oraz metalu, a także kompozytu. Rowerki kompozytowe cechują się bardzo wysoką trwałością i najlżejszą konstrukcją ze wszystkich dostępnych modeli. Za to te wykonane z aluminium i metalu mają możliwość regulowania wysokości siodełka, co jest przydatne, gdyż zabawka może posłużyć naszemu dziecku przez dłuższy okres czasu.

Rozmiar rowerka powinniśmy dobrać do wzrostu naszego dziecka. Można to zrobić poprzez szukanie odpowiednich oznaczeń wiekowych lub po prostu zmierzyć długość nogi dziecka oraz maksymalną i minimalną wysokość siodełka. Wybierając najbardziej optymalny rower, zapewniamy dziecku największą wygodę podczas zabawy.

Źródło: Dwa Michały, Rowerek biegowy Champion

Opony rowerka wykonane mogą być z pianki lub bardziej tradycyjne – pompowane. Z reguły preferuje się właśnie te pompowane, gdyż zapewniają one lepszą amortyzację maluchowi podczas jazdy. Jeśli jednak szukamy materiału, który będzie wyjątkowo odporny na uszkodzenia i przebicia, możemy postawić na piankę.

Równie ważnym elementem w rowerku są hamulce. Może wydawać się nam, że rowerki biegowe takowych nie potrzebują – dziecko odpycha się na tym rowerku nogami, więc nie może rozpędzić się do dużych prędkości. I jest to prawdą, jednak podczas jazdy z górki warto mieć to zabezpieczenie w postaci hamulców. Uczy to również dziecko, że taki sposób hamowania rowerka istnieje i jest poprawny.

Nauka i zabawa

Rowerki biegowe są oczywiście lubianą i cieszącą się dużą popularnością zabawką. Jednak oprócz frajdy, nasze dziecko uczy się wiele w trakcie jazdy. Przede wszystkim, znacznie poprawia się jego koordynacja. Maluch szybko pojmuje jak kontrolować swoje ciało i utrzymywać równowagę. Następnie uczy się kierować zabawką, a co za tym idzie, zaznajamia się z kierunkami i orientacją w przestrzeni. Jazda na rowerku biegowym ma ogromny wpływ na rozwój umysłowy dziecka i przyspiesza go nawet o kilka lat! Dzieci, które bawią się na rowerkach biegowych, lepiej radzą sobie na zwykłych rowerach. Przesiadka z jednego modelu na drugi odbywa się prosto i naturalnie. Nasze dziecko bardzo korzysta na zabawie na rowerku biegowym.