Jest to możliwe, decydując się na uprawy w tunelach foliowych bądź w szklarniach. To nowoczesne obiekty, które umożliwiają osiągnięcie znakomitych efektów. Czym się różnią od siebie? Kiedy zdecydować się na tunele foliowe a kiedy na szklarnie z poliwęglanu?

Tunel foliowy czy szklarnia?

Aby dokonać prawidłowego wyboru, należy poznać różnicę pomiędzy obydwoma obiektami. Szklarnia to sporych rozmiarów, sztywna konstrukcja, która nie jest mobilna. Tunel foliowy natomiast to lekka konstrukcja, którą łatwo jest zdemontować i przetransportować w inne wybrane miejsce bądź przechować na okres zimowy. Istotny jest również aspekt finansowy. Bez wątpienia, szklarnie to dużo droższe rozwiązanie.

Zalety szklarni

Szklarnie to konstrukcje, tworzone głównie z myślą o profesjonalnych uprawach. Mogą mieć naprawdę spore rozmiary i zajmować nawet i kilka hektarów. Charakteryzują się doskonałą przepuszczalnością światła i pozwalają na utrzymanie stałej, wysokiej temperatury wewnątrz. Całość opiera się na stalowych i aluminiowych profilach. Są to słupki, kratownice i rynny a także panele wentylacyjne. Pomiędzy nimi umieszcza się panele szklane.

Producent szklarni podaje, że dzięki swoim zaletom, obiekty stanowią wspaniałą podstawę do uprawy wielu warzyw i kwiatów.

Zalety tuneli foliowych

Tunele foliowe to konstrukcje, które sprawdzają się przede wszystkim w przypadku upraw roślin, które potrzebują duże ilości ciepła. Są to m.in. pomidory, ogórki i papryka a także nowalijki, zioła i kwiaty rabatowe. We wnętrzu jest ciepło i wilgotno, dzięki czemu możliwe jest prowadzenie upraw nawet podczas chłodniejszej pory roku. Podobnie jak szklarnie, zapewniają bardzo dobrą przepuszczalność światła. Tunele powstają na bazie stalowych oraz aluminiowych konstrukcji, tworzących szkielet. Całość pokryta jest pojedynczą lub podwójną folią. Według producenta tuneli foliowych, doskonale nadają się do upraw delikatnych i wrażliwych kwiatów oraz warzyw, które naturalnie wzrastają w cieplejszych i łagodniejszych klimatach.

Gdzie zakupić tunel foliowy lub szklarnię?

Jak widać, obydwa rozwiązania mają swoje plusy. Szklarnia wyróżnia się solidnością wykonania. Co niezwykle istotne, można ją unowocześniać na przestrzeni lat i doposażać w zależności od potrzeb i możliwości finansowych. Jeśli jednak produkcja ma charakter sezonowy, doskonałym wyjściem jest tunel foliowy. Jest on znacząco tańszy, a pozwala uzyskać wspaniałe i obfite plony. W każdym przypadku ważne jest jednak, aby decydować się na zakup szklarni i tuneli foliowych wysokiej jakości i starannie wykonanych, jakie znajdują się w ofercie AGRO-SUR.