Procentowo bezrobocie plasuje się na poziomie 4,9 procent, nie jest to zły wynik na tle naszego województwa. Pozytywnym sygnałem jest to że codziennie pojawiają się nowe oferty pracy. Nadal istnieje spore zapotrzebowanie na pracowników. Do obsadzenia są wakaty w różnych gałęziach gospodarki. Najwięcej ofert zatrudnienia można znaleźć w handlu (sprzedawca, doradca klienta, magazynier), produkcji, transporcie, budownictwie, biurze.

W Pabianicach można również pracować za średnią krajową, oferty pracy z takim uposażeniem są skierowane do osób które posiadają solidne przygotowanie zawodowe. Podstawową barierą do podjęcia pracy na wysoko kwalifikowanym stanowisku, są niewystarczające kompetencje kandydata (brak odpowiednich uprawnień, doświadczenia, umiejętności).

Urząd pracy w Pabianicach podejmuje próby aktywizacji zawodowej i wychodzi z ofertą do osób które utraciły pracę. Jeżeli jesteś bezrobotnym warto śledzić stronę Urzędu pracy, m.in. można złożyć wniosek (w czasie naboru takich wniosków) i odbyć szkolenia które mogą pomóc danej osobie w aktywizacji zawodowej. Dodatkowo można dostać się na staże które mogą się zakończyć chęcią do dalszej współpracy ze strony kandydata i pracodawcy, a w efekcie możliwością pracy na pełen etat. Jest także możliwość podjęcia prac interwencyjnych, oferta skierowana do osób po 30 roku życia które są długotrwale bezrobotne. W tym roku od 03.02.2020r. do wyczerpania środków będzie prowadzony nabór wniosków o organizację prac interwencyjnych.

Początek roku to idealny czas na aktywizację zawodową lub zmianą dotychczasowej pracy, warto do tego dobrze się przygotować. O ile samo dotarcie do interesujących nas ofert pracy nie jest obecnie problemem, a to za sprawą ogłoszeniowych portali internetowych, problemem może się okazać Twoje stare CV. Zanim zaczniesz opowiadać na dostępne ogłoszenia, pochyl się nad swoim życiorysem zawodowym, zastanów się jak go można ulepszyć (podrasować) aby był skuteczniejszy. Wiele cennych wskazówek i informacji jak powinno wyglądać dobre CV, oraz gotowych przykładów znajdziesz na otokariera.pl. Interesuje Ciebie praca w biurze? Sprawdź jak swoje kompetencje opisuje Karolina w swoim CV (dwa przykłady sekretarka i recepcjonistka), więcej czytaj na otokariera.pl/cv-sekretarka-recepcjonistka. Na stronie możesz również skorzystać z darmowego kreatora dokumentów (CV i listu motywacyjnego). Wystarczy tylko podjąć działanie. Przypomnę że ten rok to zapowiedź pozytywnych zmian dla pracowników, zerowy podatek dochodowy dla osób do 27 roku życia zatrudnionych na umowę o pracę, jak również niższy podatek dochodowy dla pozostałych, obecnie wynosi 17 procent. Watro z tego korzystać.