ad

Kolejny wzrost stawek za śmieci, a także rosnąca różnica w kosztach pomiędzy opłatą za śmieci segregowane i niesegregowane powoduje, że coraz większe grono osób decyduje się na segregację śmieci. To bardzo dobry ruch, pozwalający nie tylko zaoszczędzić sporo w portfelu, ale także przyczynia się do dbałości i ochrony środowiska. Część osób jednak nadal wstrzymuje się przed segregacją, z powodu nieznajomości jej zasad. W społeczeństwie wciąż pokutuje pogląd, że segregacja jest skomplikowanym procesem, wymagającym wyjątkowej skrupulatności, a dodatkowo poprzedzona musi być poniesieniem wysokich nakładów finansowych. To mity, a segregacja śmieci jest niezwykle prostym systemem.

Jak przygotować się do segregacji śmieci

Wiele osób błędnie zakłada, że wybierając śmieci segregowane zmuszona będzie do zakupu kilku dużym i drogich pojemników na śmieci. Jeżeli do tej pory korzystałeś z jednego kosza na śmieci, który w zupełności wystarczał na domowe potrzeby, nie ma konieczności zakupu kolejnych pojemników. Można zastosować go na potrzeby śmieci najczęściej gromadzonych, np. biodegradowalnych, lub zmieszanych. Do poszczególnych rodzajów śmieci wystarczy zakupić worki na śmieci oraz ewentualnie metalowe stojaki na kilka różnych rodzajów odpadów. Firmy komunalne zajmujące się wywozem śmieci zabiorą wystawiony przed dom worek w dzień wywozu danych odpadów. Wywóz śmieci segregowanych odbywa się rzadziej niż tradycyjnych śmieci, bowiem rozłożony jest na kilka rodzajów różnych odpadów. Może to więc powodować, że określony rodzaj odpadów będziemy musieli magazynować przed domem dwa, trzy tygodnie. Wówczas zakup plastikowych koszy na śmieci może być praktyczniejszy, bowiem śmieci będą znajdować się w szczelnie zamkniętym pojemniku, nie narażone na zewnętrzne czynniki. Ich wielkość oraz rodzaj zależy jednak tylko od nas. W celu ich zakupu nie musimy sięgać po najdroższe produkty, a wystarczyć mogą nieduże śmietniki dostępne w popularnych sieciówkach. Część marketów sprzedaje gotowe zestawy do segregacji, zawierające kilka różnych pojemników, w niższej atrakcyjnej cenie. Jeżeli chodzi o wyposażenie w domu i mieszkaniu, wystarczą małe kosze na śmieci lub jeden duży pojemnik, podzielony na kilka przegródek.

Zasady segregacji i podział odpadów

Segregacja odpadów polega na podziale domowych śmieci pod względem podobnych materiałów, tak by następnie możliwe było ich wtórne segregowanie. W ten sposób domowe odpady gromadzimy w worki na śmieci zgodnie z następującym podziałem: metale i tworzywa sztuczne, papier, szkło, odpady biodegradowalne oraz pozostałe odpady zmieszane. Jak same nazwy wskazują dana kategoria zawiera śmieci wykonane z odpowiednio wskazanych tworzyw i materiałów. Szeroką kategorią są tworzywa sztuczne, pod postacią których znajdziemy plastikowe butelki, foliowe worki, ale także kartony po mleku i sokach, puszki po konserwach lub zakrętki po słoikach. Odpady biodegradowalne to resztki żywności, roślinność, trociny lub gałęzie drzew. Decydując się na segregację śmieci, każda gmina przekazuje ulotkę z listą produktów, które należy wyrzucić do odpowiednich pojemników i worków na śmieci. Z pewnością kilka dni wystarczy każdemu domownikowi na zapamiętanie i naukę podstawowego podziału segregacji. Należy wiedzieć, że nie każde gospodarstwo domowe segreguje śmieci we wszystkich kategoriach. Są domy, w których śmieci szklane lub papier produkowane są niezwykle rzadko lub w ogóle.

Segregacja śmieci to znaczna oszczędność pieniędzy, zwłaszcza w dobie wzrostu stawek za wywóz odpadów niesegregowanych. Dużą satysfakcję powinno także sprawić to, że przyczyniamy się do większej dbałości o nasze środowisko.