W ich rezultacie gminy zostały zobligowane, aby po wygaśnięciu obowiązujących na czas nowelizacji umów z odbiorcami odpadów, wprowadzić zmiany w zakresie gospodarki komunalnej.

Celem Rozporządzenia Ministra Środowiska w sprawie szczegółowego sposobu selektywnego zbierania wybranych frakcji śmieci było zwiększenie efektywności recyclingu odpadów komunalnych. Jest to wynik dostosowania się do regulacji unijnych, zgodnie z którymi już za dwa lata połowa odpadów komunalnych w naszym kraju ma być poddawana recyclingowi i przygotowana do ponownego użycia. Obecnie, według danych ministerialnych, poziom ten wynosi jedynie 26%, a w latach 2016–2017 wzrósł jedynie o 0,7%.

Jednolite zasady

Przedsiębiorcy powinni pamiętać, że na mocy obowiązujących przepisów rada gminy może podjąć decyzję o objęciu systemem odbioru odpadów wszystkich nieruchomości, a zatem również budynków zajmowanych przez firmy. W tej sytuacji, zgodnie ze znowelizowanymi przepisami, odpady należy dzielić na przynajmniej cztery grupy.

Niebieskie pojemniki na odpady segregowane, z napisem „Papier”, przeznaczone są do śmieci papierowych oraz tekturowych, w tym również do opakowań wykonanych z tych materiałów. Pojemniki z napisem „Szkło” przeznaczone są na odpady szklane, przy czym gmina ma możliwość dodatkowego podzielenia tej frakcji na szkło bezbarwne (pojemniki białe z oznaczeniem „Szkło bezbarwne”) i kolorowe (pojemniki zielone). Pojemniki żółte przeznaczone są do metali oraz tworzyw sztucznych, a zatem śmieci plastikowych, metalowych oraz opakowań wielomateriałowych (takich jak kartony po sokach). Czwartą grupą są odpady biodegradowalne, umieszczane w pojemnikach brązowych z napisem „Bio”.

Jednocześnie rada gminy może podjąć decyzję o wyłączeniu z systemu odbioru odpadów komunalnych nieruchomości niezamieszkałych, a zatem budynków przeznaczonych do prowadzenia działalności gospodarczej czy placówek oświatowych. W tej sytuacji to przedsiębiorca wybiera firmę, z którą będzie współpracował w zakresie odbioru odpadów komunalnych.

Selektywnie w firmie

Firmy o różnych profilach prowadzonej działalności generują różne ilości poszczególnych rodzajów odpadów. Więcej śmieci papierowych wygeneruje biuro aniżeli placówka handlowa. Z kolei przedszkole lub szkoła będą generowały większą ilość odpadów w postaci resztek biodegradowalnych. Poza standardowymi grupami, czyli papierem, plastikiem, szkłem i odpadami biodegradowalnymi, można poszerzyć selektywną zbiórkę odpadów w firmie o pojemniki na odpady niebezpieczne: baterie i zużyte świetlówki. Można też osobno gromadzić nakrętki do butelek.

Jak podkreśla przedstawiciel firmy AJ Produkty, wprowadzenie selektywnej zbiórki odpadów w firmie trzeba rozsądnie zaplanować. Poza wyposażeniem pomieszczeń przedsiębiorstwa w odpowiednie pojemniki, konieczne jest stworzenie procedur oraz poinstruowanie pracowników o nowych zasadach, zgodnie z którymi należy pozbywać się odpadów. Aby maksymalnie ułatwić im segregowanie śmieci, trzeba zadbać o odpowiednie oznaczenie koszy lub wyposażyć pomieszczenia w pojemniki z otworami specjalnie projektowanymi pod konkretną frakcję odpadów.

Przykładem jest zestaw do segregacji Bennet dostępny w ofercie AJ Produkty. Pojemniki wchodzące w jego skład są wykonane z wysokiej jakości materiałów, np. stali nierdzewnej, co zwiększa ich trwałość i ułatwia czyszczenie. Dzięki zintegrowanym uchwytom, możliwe jest ich łatwe przenoszenie, a specjalne zaczepy utrzymują worki na odpady w odpowiednim miejscu. Zestaw kolorowych przykrywek ułatwia sortowanie puszek, butelek, papieru czy odpadów komunalnych. Jedna z pokryw ma podłużny, obramowany na niebiesko otwór wrzutowy przeznaczony na makulaturę. Pozostałe dwie pokrywy mają okrągłe otwory oznaczone barwą czerwoną i zieloną – nadają się do efektywnego sortowania większości rodzajów odpadów. Pojemniki posiadają również nowoczesny, elegancki wygląd.

Dlaczego selektywna zbiórka odpadów w firmie jest opłacalna? Poza wykazaniem troski o środowisko, dużą zaletą dla przedsiębiorstwa będą niższe koszty wywozu odpadów. Dostarczając do przedsiębiorstwa odbierającego śmieci posegregowane śmieci, można liczyć na znaczne obniżenie wydatków na tę usługę, przy czym im większe jest przedsiębiorstwo, tym znacznie bardziej odczuwalna będzie różnica. Pomimo początkowych sum na niezbędne wyposażenie, wprowadzenie selektywnej zbiórki odpadów w firmie przyniesie zatem duże korzyści.