Czym jest i jak walczyć z tym schorzeniem?
Czym jest ostroga piętowa?
Ostrogi piętowe — jakie objawy odczuwamy?
Zapalenie rozcięgna podeszwowego — jak powstaje i kto jest narażony?
Jak przebiega leczenie ostrogi piętowej?
Czym jest ostroga piętowa?
Ostroga piętowa jest naroślą w obrębie kości piętowej. Można zobaczyć ją na zdjęciu RTG. Osoby, u których doszło do wystąpienia ostrogi piętowej, różnią się od siebie tężyzną fizyczną oraz wiekiem. Ostrogi piętowe mogą pojawiać się na jednej, jak i na obydwu stopach jednocześnie.
Ostrogi piętowe — jakie objawy odczuwamy?
Pierwsze objawy ostrogi piętowej to głównie ból w okolicy pięty. Pojawia się zwykle po przeciążeniu stopy. Kolejny objaw ostróg piętowych to ból odczuwany po każdym obciążaniu stopy. W miarę, jak stan zapalny się powiększa, dochodzi do postępujących procesów przebudowy w obrębie kości piętowej. Ból może więc pojawiać się także w momencie spoczynku.
Jak pokazuje doświadczenie wielu lekarzy, mogą pojawiać się i takie ostrogi piętowe, które nie dają praktycznie żadnych objawów bólowych.
Zapalenie rozcięgna podeszwowego — jak powstaje i kto jest narażony?
Ostroga piętowa — przyczyny powstania to głównie nieprawidłowości w obrębie stopy. Zbyt często przemęczane rozcięgno podeszwowe, nadmierne napięcie mięśnia trójgłowego łydki czy obniżenie łuku poprzecznego stopy powoduje stopniowe odciąganie od kości piętowej warstwy okostnej. Prowadzi to do nadmiernej przestrzeni pomiędzy okostną a kością. Finalnie dochodzi do nadbudowy przez osteoblasty tkanką kostną.
Na występowanie zapalenia rozcięgna podeszwowego najbardziej narażone są osoby, które mają nadwagę, u których zauważa się brak aktywności fizycznej, które chodzą w niedopasowanym i niewygodnym obuwiu, a także te osoby, które mają pracę stojącą.
Jak przebiega leczenie ostrogi piętowej?
Chcesz, aby dolegliwości bólowe minęły? Należy przystąpić do leczenia przyczepu rozcięgna podeszwowego. Na samym początku trzeba pozbyć się z życia czynników sprzyjających powstawaniu ostrogi. Drugi etap to pozbycie się objawów bólowych — pomoże w tym zlikwidowanie stanu zapalnego. Przy ostrodze piętowej zwykle stosuje się leczenie zachowawcze, terapię falą uderzeniową, zastrzyki przeciwbólowe, laseroterapię czy ultradźwięki. By uzyskać trwały efekt leczenia, bardzo ważne jest pozbycie się przyczyny powstawania, a więc pozbycia się zbyt napiętego rozcięgna podeszwowego. W tym celu może pomóc terapia manualna, regularne rolowanie stopy i ćwiczenia.
Komentarze do artykułu: Skuteczne leczenie ostrogi piętowej
Nasi internauci napisali 0 komentarzy