Już na samym początku pary muszą zmierzyć się z wyznaniami, jakim są: wybór terminu uroczystości, oszacowanie budżetu czy zatrudnienie odpowiednich usługodawców. Natomiast każda przyszła pani młoda marzy o wyjątkowej sukni. Jak z tymi niełatwymi zadaniami radzą sobie narzeczeni z Łodzi?

Branża ślubna jest jednym z bardziej interesujących segmentów biznesu, zwłaszcza ze względu na swą różnorodność i szybko zmieniające się trendy. Stąd kolejna edycja ankiety przeprowadzanej przez Grupę Portali Weselnych, która przybliża wiele nurtujących kwestii. Łódzkie pary podzieliły się informacjami dotyczącymi zarówno przygotowań, przebiegu, jak i czasu po ślubie oraz weselu.

Satysfakcja gwarantowana

Zmiana stanu cywilnego to bez wątpienia jedna z najpoważniejszych decyzji w życiu i teoretycznie powinna się wiązać ze spędzeniem reszty swoich dni z drugą połową. Niestety, sprawdzając dane o rozwodach, widać, że z każdym rokiem rośnie ich liczba. Między innymi właśnie z tego względu Grupa Portali Weselnych była ciekawa, czym kierowali się mieszkańcy Łodzi, podejmując decyzję o zawarciu związku małżeńskiego. Aż 50% ankietowanych jako główny powód wskazało miłość, a 31% chęć założenia własnej rodziny. Natomiast 16% kierowało się potrzebą bliskości drugiej osoby, a tylko 3% wzięło ślub pod presją wieku.

Najistotniejszy w tym wszystkim jest jednak fakt, że 100% badanych osób jest zadowolonych z podjętej decyzji i gdyby mogli cofnąć czas, postąpiliby tak samo. Po weselu zwykle nadchodzi czas relaksu, czyli podróży poślubnej, w którą udaje się ponad 70% nowożeńców.

Nie zawsze wakacje terminem ślubu

Skoro został wywołany temat podróży poślubnych, to te najczęściej kojarzone są z wakacjami. Jednak na Ziemi Łódzkiej, wbrew powszechnej opinii, lipiec i sierpień nie są najpopularniejszymi miesiącami na powiedzenie sakramentalnego "tak". 
Liderem wśród miesięcy wybieranych na termin ślubu jest wrzesień, bo właśnie wtedy zostało zawartych najwięcej małżeństw.

- Warto jednak zauważyć, że przyszli małżonkowie, ustalając datę ślubu, coraz częściej spoglądają na okres zimowy. Z pewnością ze względu na jego wyjątkowy urok i czar. Osoby chcące mieć ślub wśród płatków śniegu powinny koniecznie pamiętać, że wymaga on specjalnych przygotowań i dopisania kilku dodatkowych pozycji do listy zakupów - radzi Ewa Sztuczka z portalu filmy-wesele.pl

Mimo że w minionych latach zimy nie należą do najmroźniejszych, nadal ciężko wyobrazić sobie nowożeńców podróżujących z kościoła czy Urzędu Stanu Cywilnego na salę np. samochodem bez odpowiedniego ogrzewania. Panna młoda na wspomnianą listę zakupów powinna dopisać dodatkowe okrycie wierzchnie na suknię ślubną. Z kolei pan młody powinien poszukać eleganckiego, dobrze dopasowanego płaszcza, który założy na swój smoking czy garnitur.

Warto pamiętać, że organizując ślub w zimie, można zaserwować zaproszonym gościom szereg atrakcji adekwatnych do tej pory roku. Najpopularniejsze są kulig z pochodniami oraz pieczenie barana. Jednak nie zawsze sprzyjają ku temu warunki atmosferyczne. Innymi popularnymi atrakcjami są również występy kapel góralskich, sztuczne ognie czy pokazy barmańskie.

Uchwycić niezwykle chwile

Łodzianie przygotowania do ślubu rozpoczynają najczęściej na rok przed planowanym terminem. To wystarczająco dużo czasu, aby przemyśleć, jak dokładnie ma wyglądać ten wyjątkowy dzień i w jaki sposób go uwiecznić. Niemal w każdym budżecie zostało uwzględnione wynagrodzenie dla fotografa i kamerzysty.

- Pary młode chętnie korzystają z usług profesjonalistów, a co najważniejsze - praktycznie zawsze są usatysfakcjonowane z ich pracy. Aż 90% nowożeńców jest zadowolonych ze swoich zdjęć i filmów ślubnych – mówi Ewa Sztuczka z portalu filmy-wesele.pl.

Wracając do budżetu należy dodać, że wynajęcie dobrego fotografa ślubnego nie musi wiązać się ze sporymi wydatkami. W portalach specjalistycznych (Łódź - lista fotografów ślubnych) znajdują się oferty o różnej rozpiętości cenowej. Lecz wbrew temu, co mogłoby się wydawać, to nie cena była decydującym czynnikiem przy wyborze oferty. Zdecydowanie bardziej liczyło się portfolio oraz rekomendacje udzielone przez rodzinę i znajomych, którymi kierowało się 23% badanych.

Więcej informacji na temat ślubów w województwie łódzkim można zobaczyć na poniższej infografice.