Niedawno minęło 10 lat od premiery pierwszego modelu iPhone’a, od którego zaczął się prawdziwy boom na tego typu urządzenia. Pierwsze generacje były jednak drogie, przez co zwykły śmiertelnik decydował się przy zakupie zazwyczaj na klasyczny model telefonu. Z biegiem lat coraz więcej firm elektronicznych zdecydowało się na zainwestowanie w sektor smartfonów, czego efektem są setki proponowanych modeli i znaczne zróżnicowanie cen.

Smartfony coraz lepsze i… tańsze

Zwiększenie konkurencji oznacza spadek cen produktów, co jest bardzo korzystne dla konsumenta. Może on przebierać w ofertach i liczyć na niższe ceny. Tak działa wolny rynek. Koszt najtańszych modeli budżetowych wynosi mniej niż 200 zł. Można nawet powiedzieć, że smartfony z panelem dotykowym skutecznie wyparły klasyczne telefony z fizyczną klawiaturą. Oferują znacznie więcej - efektywniejsze korzystanie z Internetu, lepsze multimedia i nieporównywalnie większą ilość aplikacji, dzięki którym możemy spersonalizować swój egzemplarz. Posiadają jednak wady - przede wszystkim mało wydajne baterie (albo raczej ekrany pobierające znacznie więcej energii). Dla niektórych wirtualne klawisze są niewygodne, nie pozwalają bowiem na pisanie wiadomości SMS "z pamięci", nie patrząc na ekran monitora. Są też z reguły mniej odporne na upadki. Czy jednak wybór smartfona dla dziecka jest odpowiedni?

Smartfony nie dla najmłodszych

Najmłodsi nie potrzebują telefonu z ekranem dotykowym. Mogą one sprawiać wiele problemów w codziennym użytkowaniu, w dodatku nie są wskazane przez ich delikatność. Jednak dla nastolatków jest to najlepsze rozwiązanie, a to m.in. dzięki rozbudowaniu multimediów i możliwości swobodnego surfowania w sieci. Generalnie, najlepsze telefony i oferty dla dzieci to takie, które spełniają ich wymagania - tak różne w zależności od wieku - i jednocześnie są akceptowane pod względem cenowym przez rodziców. To w końcu oni będą opłacać comiesięczne rachunki, więc nie mogą być one zbyt wysokie. Powinniśmy jednak pamiętać, żeby przesadnie nie rozpuszczać dzieciaka. Niedrogi, ale wydajny model w swojej kategorii cenowej będzie dla niego zupełnie wystarczający. Tym bardziej, że zapewne po roku znudzi się on lub nie będzie już "trendy".

Zakup w sklepie lub u operatora

Znalezienie atrakcyjnego i jednocześnie niedrogiego smartfona nie jest obecnie czymś trudnym. Jak już wcześniej pisaliśmy, rynek tego typu urządzeń jest wręcz przesycony przeróżnymi modelami. Najlepsze ceny znajdziemy w sklepach internetowych i porównywarkach, jak np.komorkomat.pl. Alternatywą dla zakupu smartfona w standardowej cenie jest skorzystanie z oferty operatora komórkowego. Wielu z nich proponuje telefony i smartfony już od 1 zł i to nawet modele ze średniej półki. Musimy jednak pamiętać, że miesięczny koszt abonamentu lub oferty mix będzie wyższy, aniżeli w przypadku ofert na kartę. Jest to jednak wciąż bardzo popularne rozwiązanie, choć korzystniejszy cenowo jest zakup smartfona w sklepie na raty i zamówienie taniej taryfy na kartę, którą zresztą nie trzeba opłacać co miesiąc.