Sporo trudności pojawia się, gdy do zgonu doszło podczas wyjazdu za granicę i pojawia się konieczność sprowadzenia ciała do kraju.
Jak zorganizować transport zmarłego do Polski? Jakich formalności trzeba dopełnić i do kogo się udać, by przeprowadzić całą procedurę zgodnie z przepisami? O tym wszystkim napiszemy poniżej.
Jakie dokumenty są potrzebne, by przetransportować ciało z zagranicy?
Wypadki, nagła choroba lub inne sytuacje mogą zmusić bliskich zmarłego do konieczności zorganizowania transportu ciała z zagranicy do Polski. Wiąże się to w obowiązkiem dopełnienia dodatkowych formalności, które nie występują przy standardowych pochówkach.
Podstawą jest uzyskanie pozwolenia od starosty odpowiedniego dla miejsca, gdzie ma zostać docelowo pochowane ciało, który konsultuje swoją decyzję z właściwym powiatowym inspektoratem sanitarnym. Drugim koniecznym dokumentem jest zaświadczenie i pieczątka polskiego konsula z miejsca, skąd sprowadza się ciało. Wydaje się je po przedstawieniu wyżej wymienionego pozwolenia, że zmarły może zostać pochowany na terenie Polski.
Pewne ograniczenia pojawiają się choćby w przypadku zmarłych na niektóre choroby zakaźne, jak dżuma, wścieklizna, cholera, wąglik, trąd. Wówczas transport ciała może być możliwy dopiero po upływie minimum dwóch lat od zgonu.
Wniosek o wydanie zgody na transport musi zawierać dane osoby uprawnionej do pochowania ciała, dane wnioskodawcy, dane osoby zmarłej, miejsce skąd będą transportowane zwłoki i miejsce docelowe, datę przewozu, a także określenie środka transportu (nie dotyczy to przewozu urny z prochami zmarłego). Dodatkowo dołącza się akt zgonu (uzyskany w Polsce lub przetłumaczony dokument z miejsca zgonu) oraz dokumenty potwierdzające, że zgon nie nastąpił z powodu choroby zakaźnej (jeśli nie ma określonej przyczyny śmierci w akcie).
Załatwianiem wszystkich formalności zgodnie z przepisami zajmują się bliscy zmarłego, do których zalicza się:
małżonkowie,
dzieci, wnuki, prawnuki,
rodzice, dziadkowie, pradziadkowie,
krewni z linii bocznych (do czwartego stopnia pokrewieństwa),
powinowaci (do pierwszego stopnia).
To na nich spoczywa załatwienie dokumentacji i sprowadzenie zwłok do Polski. W zadaniach tych mogą ich jednak wyręczyć profesjonaliści z domów pogrzebowych, jak choćby zakład pogrzebowy Bielany, organizujący kompleksowe usługi transportu ciała na terenie kraju i poza jego granicami.
Zasady transportu ciała – specjalny pojazd i trumna
Po uzyskaniu niezbędnych dokumentów należy przystąpić do organizacji samego transportu. Może się on odbywać drogą powietrzną, morską lub lądową (samochodem, koleją).
Do transportu międzynarodowego należy zakupić specjalną trumnę z metalowym wkładem zabezpieczającym ciało. Równie ważny jest sam pojazd, spełniający ściśle określone wymagania techniczne i sanitarne. Musi on choćby posiadać wydzieloną część do przewozu ciała z zabezpieczeniami przed przesuwaniem się trumny we wnętrzu w czasie przewozu. Wnętrze strefy transportowej ma być całkiem odizolowane od kabiny kierowcy i nie może mieć miejsc siedzących do przewozu innych pasażerów. Musi być wykonane z materiału pozwalającego na skuteczną dezynfekcję. Co więcej pojazd ma być trwale oznakowany, precyzyjnie określając jego przeznaczenie.
Znacznie mniej skomplikowany jest transport urny z prochami zmarłego. Niezbędne są oczywiście odpowiednie pozwolenia, jednakże przewóz może odbywać się standardowymi środkami transportu drogowego, wodnego lub powietrznego, oczywiście z poszanowaniem dla ciała zmarłego.
Transport ciała z zagranicy – podsumowanie
Sprowadzanie ciała zmarłego z innego kraju wiąże się z dodatkowymi formalnościami i kosztami, z którymi muszą się liczyć najbliżsi. Oprócz obowiązków, wynikających z prawa polskiego, warto dokładnie sprawdzić też lokalne przepisy z kraju, z którego ma być organizowany przewóz. Pozwoli to uniknąć poważnych problemów i usprawni całą procedurę.
Komentarze do artykułu: Sprowadzanie ciała z zagranicy
Nasi internauci napisali 0 komentarzy