Rower to rozwiązanie, które niesie za sobą wiele korzyści, w dobie niesamowitych korków umożliwia szybszy dojazd do pracy, sklepu czy na spotkanie ze znajomymi. Niemniej jednak rowerzyści muszą być pewni, że zatrzymując się na chwilę w okolicy sklepu czy lokalu, ich rower będzie odpowiednio zaparkowany i chroniony. Dla wielu rowerzystów podstawowym problemem, który utrudnia im coraz bardziej powszechne korzystanie z roweru obok braku ścieżek rowerowych jest trudność w bezpiecznym zaparkowaniu roweru. W związku z tym obok parkingów samochodowych, w przestrzeni miejskiej stojaki rowerowe stały się nieodłącznym elementem miejskiej architektury.

Polskie parkingi rowerowe wyposażone są w stojaki rowerowe, przy których można zaparkować rower, bez obawy, że się przewróci. Parkingi to jednak miejsca publiczne gdzie nasze dwukołowce narażone są na wybryki chuliganów i złodziei. Dlatego trzeba zaopatrzyć nasz rower w porządny zamek i system blokowania kół, dodatkowo zabezpieczający przed uprowadzeniem.


 

Dlaczego warto zainstalować stojak rowerowy?


 

Stojak na rower to dziś niezbędny element każdej firmy, która chce wyjść naprzeciw swoim klientom, a także zadbać o dobry wizerunek przedsiębiorstwa. Stojak na rower pozwoli rowerzystom na bezpieczne zaparkowanie swojego środka transportu. Co wiecej, dzięki temu, że stojaki wykonane są ze stali ocynkowanej, nie wymagają żadnej szczególnej konserwacji ze strony firm, pozostając solidnym i trwałym na warunki atmosferyczne.

- Stojaki rowerowe przed biurami – liczba stojaków powinna być dostosowana do potrzeb pracowników i klientów, tak aby każdy miał komfort zaparkowania swojego roweru. W przypadku niektórych stojaków istnieje możliwość dopasowania ich pod względem stanowisk. W zależności od preferencji , można również wybrać stojak, który ma jednostronne lub obustronne parkowanie, co dodatkowo zwiększa liczbę dostępnych miejsc.

- Stojak na rower w przestrzeni publicznej – o tym rozwiązaniu powinni przede wszystkim pomyśleć właściciele sklepów, restauracji i wszystkich innych lokali użytkowych. To czy dany obiekt posiada stojak rowerowy w głównej mierze wpływa na nasze decyzje o skorzystaniu z usług danego przedsiębiorcy. Co więcej, stojaki rowerowe mogą być dostosowane także pod względem koloru, wzoru, który wpasuje się w ogólny wygląd i charakter budynku.


 

Na co zwrócić uwagę kupując stojak na rowery?


 

Decydując się na zakup stojaka należy zwrócić uwagę, oprócz ładnego wyglądu, na tak zwaną konstrukcję techniczną. Najczęściej popełniane błędy producentów to zły profil stojaka (rowery są niestabilne), zbyt mała szerokość stanowiska, czyli przestrzeń, w którą wchodzi koło (może wówczas nie wchodzić koło z grubszą oponą, czy koło wyposażone w hamulce tarczowe). No i brak "stópek" na profilach stojaka, co sprawia, że profile mają bezpośredni kontakt z podłożem, co z kolei powoduje szybkie zabrudzenie stojaka, a także naraża stojak na kontakt z wodą zalegającą często na podłożu.

Bardzo ważną sprawą jest zapoznanie się ze specyfikacją techniczną stojaka. Każdy producent powinien udostępnić parametry techniczne swoich stojaków. Jest to bardzo ważne, gdyż tylko materiały odpowiednio dobrane, a także ich odpowiednie zabezpieczenie antykorozyjne gwarantuje wieloletnie użytkowanie.

Szczególną zaś uwagę należy zwrócić na:

- grubość rurki i profilu stojaka. Tylko odpowiednia grubość i przekrój materiałów jest gwarantem, że konstrukcja stojaka nie ulegnie szybko wygięciu i zniszczeniu.

- obecność powłoki antykorozyjnej – w postaci ocynkowanej warstwy odpowiednio zabezpieczającej stojak przed korozją.

- jakość użytych materiałów. Ważny jest certyfikat jakości, co powoduje, że nasze stojaki to urządzenia I gatunku.

Kolejną ważną sprawą jest pozwolenie na zainstalowanie stojaka na rowery, jeśli zlokalizowany jest on na terenie pasa drogowego. Co to oznacza? Pasem drogowym jest zarówno jezdnia jak i chodnik. Zgody nie potrzebujemy w przypadku, gdy jesteśmy szczęśliwymi posiadaczami terenu położonego z dala od ciągów komunikacyjnych, np. w podwórku.


 

Najbardziej popularne stojaki rowerowe

Stojak rowerowy typu podpórka – to i niestety najczęściej używany w Polsce rodzaj stojaka, nazywany przez rowerzystów "łamikółkiem" ponieważ umożliwia on przymocowanie roweru tylko kołem. Poza niebezpieczeństwem uszkodzenia roweru, takie rozwiązanie pozwala złodziejowi na błyskawiczne odkręcenie koła. Te stojaki się gdy chcemy zaparkować w widocznym miejscu i na krótko.

Stojak rowerowy typu ramka – niezwykle prosta konstrukcja, która kształtem przypomina ramkę lub płotek. Umożliwia ona praktyczne zapięcie obu kół i ramy roweru oraz jednoczesne oparcie go o konstrukcję, co zabezpiecza go przed przewróceniem.

Stojak rowery typu Berlin – jeden z popularniejszych stojaków na świecie. Pozwalają one nie tylko na wygodne dopięcie obu kół i ramy roweru ale także pozwalają na zapięcie rowerów z obu stron stojaka, co zwiększa ilość rowerów, które można zaparkować jednocześnie.