Elektryczne suszarki, urządzenia, które ułatwiają całe to zadanie, są niestety wciąż dość drogie i zajmują dużo miejsca. Co zatem zrobić, by ten domowy obowiązek nie kojarzył nam się źle? To proste – możesz wybrać odpowiednią suszarkę na bieliznę. Taką, która nie będzie zajmować cennej przestrzeni w Twoim mieszkaniu i da się łatwo rozłożyć lub przesunąć. A także, co najważniejsze, nie zniszczy ubrań i sprawi, że ich prasowanie nie będzie koszmarem. Podpowiadamy, na co warto zwrócić uwagę przy wyborze suszarki na pranie.

Suszarki na bieliznę – najważniejsze cechy

Przede wszystkim zwróć uwagę na trzy rzeczy. Po pierwsze – wielkość. Złożona suszarka zwykle wygląda niepozornie; sprawdź jednak, jak dużo miejsca zajmie po rozłożeniu. Jeśli masz małe mieszkanie, zobacz, czy na pewno zmieści się w przeznaczonym dla niej kącie i nie tarasuje Ci przejścia.

Po drugie – materiał, z jakiego została wykonana suszarka. Powinien być odporny na wysokie temperatury i nie ulegać korozji; pamiętaj, że suszarka ma w końcu stały kontakt z wilgocią.

I wreszcie, po trzecie, budowa. Jeśli suszarka ma spore rozmiary, a chcesz ją łatwo przenosić, powinna mieć kółka. Zobacz, jak duże odstępy są między poprzeczkami; czy zmieszczą się tam grubsze rzeczy? Jeśli suszysz ubrania w mieszkaniu, dobrze, jeśli będzie miała też okapownik. Sprawdź ofertę na suszarki na bieliznę i wybierz tę najlepszą dla siebie.

Suszarki na bieliznę – rodzaje

Wiesz już, czym powinna charakteryzować się dobra suszarka na pranie, teraz więc przyjrzyj się różnym rodzajom tych urządzeń i zdecyduj, które będzie pasować do Twojego mieszkania.

Suszarka pionowa(wieżowa) składa się z kilku pięter. Jest wąska, ale wysoka, dlatego dobrze sprawdzi się nawet w mieszkaniu o niewielkim metrażu; pod warunkiem, że sufit nie jest zbyt nisko.

Suszarka skrzydłowa to jeden z najpopularniejszych i najchętniej kupowanych modeli. Ma rozkładane boczne skrzydła, przez co zajmuje sporo przestrzeni – ale jest też bardzo pojemna. Wybierz ją, jeśli nie narzekasz na brak miejsca w domu lub zamierzasz suszyć pranie w ogródku.

Suszarka ścienna została stworzona z myślą o małych mieszkaniach. Montuje się ją na ścianie w dowolnym miejscu, na przykład w łazience czy na balkonie. Jest niewielka i dość delikatna, dlatego nie należy suszyć na niej bardzo ciężkiego prania.

Suszarka wannowa to kolejny produkt do małych mieszkań. Instaluje się ją w łazience, jeden koniec przytwierdzając do wanny, a drugi opierając o ścianę. Oczywiście sprawdź, czy ma osłonki antypoślizgowe, które zapobiegną zarysowaniu mebli i sprzętów. Taka suszarka ma dwie podstawowe wady – mieści się na niej niewiele ubrań i nie można suszyć na niej ciężkich rzeczy.

Suszarka sufitowa to urządzenie montowane pod sufitem w łazience. Ma kilka prętów, które opuszcza się i podnosi za pomocą sznurków. Jest łatwa w montażu, ale mało odporna na uszkodzenia.