Spotkanie z ekspertami odbędzie się w ramach Światowego Dnia Wcześniaka.

Powitanie na świecie maleństwa urodzonego przedwcześnie powoduje obawy o jego rozwój, zdrowie i rodzi mnóstwo pytań o prawidłową opiekę i pielęgnację. Z okazji przypadającego na 17 listopada Dnia Wcześniaka, Port Łódź zaprasza wszystkich rodziców i opiekunów na bezpłatne wydarzenie, podczas którego będzie można uzyskać porady specjalistów neonatologów, porozmawiać z psychologiem, rehabilitantem czy doradcą laktacyjnym. Spotkanie odbędzie się w atrium centrum w godzinach 12.00–18.00.

Wcześniak to dziecko, które przyszło na świat przed 37. tygodniem ciąży. Jego sprawność umysłowa i fizyczna może być początkowo mniejsza niż u dzieci urodzonych o czasie, ale dzięki właściwej opiece lekarzy i rodziców maluszek ma szansę prawidłowo się rozwijać. Z badań Instytutu Matki i Dziecka wynika, że wcześniaki zaczynają chodzić i mówić później niż ich rówieśnicy, jednak 3/4 z nich po 2-3 latach dogania inne dzieci. Niekiedy trzeba pomóc dziecku pokonać pewne problemy, dlatego tak ważna jest obserwacja i wiedza na temat pielęgnacji maleństwa.

Podczas Światowego Dnia Wcześniaka w Porcie Łódź odbędą się także gry i zabawy z harcerzami, występy chórów dziecięcych, wspólne czytanie książeczek dla dzieci oraz warsztaty „dziergania” ośmiorniczek, do których wcześniaki bardzo lubią się przytulać. Pamiętajmy, że odpowiednio pielęgnowane i rehabilitowane wcześniaki zazwyczaj doganiają w rozwoju swoich rówieśników. Einstein, Newton, Churchill, a nawet Napoleon Bonaparte – oni też byli wcześniakami!