Jednak zanim rozpoczniesz poszukiwania, zastanów się, czego oczekujesz od tej pracy i jakie umiejętności posiadasz. Na tej podstawie będziesz w stanie dobrać dla siebie idealną sztelę. O czym pamiętać, szukając ogłoszeń o pracy w niemieckiej opiece?

Ile opiekunek, tyle ofert pracy w Niemczech

Szukając zatrudnienia w charakterze opiekunki, warto pamiętać o kilku ważnych rzeczach. Po pierwsze, nie jest powiedziane, że zlecenie, na którym dobrze czuje się Twoja znajoma, będzie odpowiednie dla Ciebie. Niektóre sztele wymagają posiadania specyficznych umiejętności i doświadczenia, a inne bardzo dobrej znajomości języka. Pamiętaj też, że im trudniejsze zlecenie, tym z reguły jest lepiej opłacane. Jeżeli więc liczysz na najlepsze zarobki w branży, przygotuj się na wymagające miejsca pracy. Na dodatek opieka nad seniorem to codzienna współpraca z drugą osobą, często schorowaną, cierpiącą na różnego rodzaju dolegliwości. Trudno więc przewidzieć wszystko, co może się stać podczas trwania zlecenia.

Praca opieka Niemcy: obowiązki opiekunki

Zastanawiasz się nad rozpoczęciem pracy jako opiekun lub opiekunka w Niemczech, ale nie wiesz, czego się spodziewać? Podstawową kwestią będzie zapoznanie się z zakresem Twoich przyszłych obowiązków. Oczywiście może się okazać, że nie musisz wykonywać wszystkich wymienionych poniżej czynności. Warto jednak wiedzieć, czym zwykle zajmują się opiekunki – być może na następnej szteli Twoje obowiązki nieco się zmienią.

Opiekunka pracująca w Niemczech zajmuje się przede wszystkim opieką nad osobą starszą. Oznacza to asystowanie w czynnościach dnia codziennego, takich jak ubieranie, mycie, poruszanie się czy jedzenie. W niektórych przypadkach wystarcza obecność opiekunki i pomoc w razie potrzeby, a w innych potrzebne jest wręcz wyręczanie seniora. Wszystko zależy od stanu zdrowia i sprawności osoby starszej. Opiekun nierzadko zajmuje się też seniorami leżącymi. W tym przypadku do powyższych obowiązków dochodzi jeszcze transfer podopiecznego z łóżka na wózek lub odwrotnie.

To jednak nie wszystkie obowiązki, jakim musi nierzadko podołać opiekunka w Niemczech. Zalicza się do nich także szeroko rozumiane prowadzenie domu. Opiekun zazwyczaj jest odpowiedzialny za gotowanie posiłków dla siebie i seniora, podstawowe sprzątanie pomieszczeń, z których oboje korzystają, za pranie, prasowanie i robienie zakupów. Niekiedy dochodzi do tego podlewanie kwiatów czy opieka nad zwierzętami domowymi.

Warto więc odpowiedzieć sobie na pytanie: czy dam radę na konkretnym zleceniu? Zanim zaczniesz szukać wymarzonej oferty pracy, wypisz sobie czynności, które możesz i chcesz wykonywać, a także te, na które absolutnie się nie godzisz. Pomoże Ci to w poszukiwaniach. Kontaktując się z wybraną agencją, jasno powiedz, jakie masz oczekiwania i preferencje. W Veritas wiemy, że opiekunka musi czuć się dobrze na szteli. Z pewnością zaproponujemy Ci satysfakcjonujące rozwiązanie.

Oferty pracy w niemieckiej opiece

Podczas poszukiwań idealnego ogłoszenia możemy natknąć się na różne, mniej lub bardziej szczegółowe oferty. Niektóre agencje ograniczają się do opublikowania podstawowych informacji, inne szeroko opisują podopiecznego oraz obowiązki przyszłej opiekunki w Niemczech. Niezależnie od tego, na jaką ofertę trafisz, pamiętaj, że zawsze możesz zadawać pytania. To pomoże Ci nie tylko uniknąć nieporozumień, ale też – przede wszystkim – znaleźć ofertę idealną dla siebie.