Masaż jest jedną z najstarszych metod terapeutycznych, stosowaną nie tylko w celu leczniczym, ale także rehabilitacyjnym, relaksacyjnym czy kosmetycznym. Łagodzi ból, pobudza przemianę materii, poprawia krążenie, ujędrnia skórę, relaksuje i odpręża.
Wzrost zainteresowania masażem w ostatnich latach wiąże się z coraz bardziej powszechnym wykorzystaniem we współczesnej medycynie naturalnych metod leczenia. Masaż, jako jedna z form medycyny niekonwencjonalnej, bezpiecznie zwalcza wiele dolegliwości bólowych: głowy, kręgosłupa, mięśni i stawów. Szczególnie skutecznie działa w leczeniu bezsenności, depresji czy stresu związanego z pracą zawodową i życiem codziennym. Dzięki niemu skóra staje się lepiej dotleniona i odżywiona, krew i limfa krążą szybciej, mięśnie rozluźniają się, a cały organizm oczyszczany jest z toksyn.
- Każdy masaż dostosowany jest do problemu, z którym zgłasza się pacjent oraz do jego indywidualnych oczekiwań – wyjaśnia Marcin Dziuba, specjalista masażu leczniczego w Centrum Rehabilitacji PabMED przy ulicy Łaskiej 46/48. - Zazwyczaj na sesję masażu składają się trzy poziomy leczenia: ukojenie, polepszenie i wzmocnienie.
Ukojenie to kilka pierwszych zabiegów masażu, mających na celu zmniejszenie napięcia mięśniowego i złagodzenie bólu. Drugi element – polepszenie – prowadzi do usunięcia przyczyny problemu i rozluźnienia mięśni. Ostatni poziom terapii, czyli wzmocnienie, jest ważnym elementem postępowania leczniczego, bowiem przywraca mięśniom ich naturalne napięcie, minimalizując ewentualne powstawanie podobnych dolegliwości.
Wśród ogromnej gamy zabiegów masażu, możemy wyróżnić trzy podstawowe grupy:
- masaże lecznicze - obejmują terapię zaburzeń organizmu, tj.: zespoły bólowe kręgosłupa i narządu ruchu, choroby zwyrodnieniowe, bóle i zawroty głowy; ich celem jest poprawa psychofizycznej sprawności chorego,
- masaże relaksacyjne - skierowane na redukcję stresu, walkę z bezsennością, osłabieniem fizycznym i psychicznym; prowadzą do obniżenia napięcia mięśniowego i wpływają na powrót do harmonijnego funkcjonowania organizmu,
- masaże kosmetyczne - ich celem jest utrzymanie elastyczności skóry i mięśni, usunięcie obumarłych komórek naskórka, dotlenienie, odżywienie i ujędrnienie ciała.