Jak widać, taśmy LED są w dalszym ciągu tematem, który pozostawia spore pole do dyskusji. W dalszej części artykułu dowiesz się, jakie zalety, a jakie wady posiada taka forma oświetlenia, a także jakie paski LED najlepiej wybrać. Sprawdź, czy taśmy LED do telewizora to idealne rozwiązanie dla Ciebie.

Zalety oraz wady taśm LED 

Zalety

Zdecydowanie największą korzyścią, jaką zapewniają taśmy LED, jest energooszczędność. Nie jest żadną tajemnicą, że oświetlenie LED pobiera blisko 80% mniej prądu od tradycyjnego oświetlenia, a zatem pewne jest, że decydując się na taśmy LED do telewizora, nie trzeba martwić się o zwiększony rachunek za prąd, nawet jeśli są włączone przez kilka godzin dziennie.

Kolejną zaletą, tym razem związaną stricte z taśmami LED do telewizora, jest zwiększenie dbałości o wzrok. Bardzo częstym zwyczajem w domu jest oglądanie telewizji w mroku lub półmroku, gdy zgaszone jest główne światło, a włączone są przykładowo girlandy lub inne mniejsze lampy mające raczej nadać dodatkowego klimatu w pomieszczeniu. W takiej sytuacji nawet posiadając najnowocześniejszy telewizor, wzrok będzie się niezwykle szybko męczył, co przełożyć się może na bóle głowy oraz ogólnie uczucie znużenia, a to z kolei oznacza mniejsze skupienie. Tymczasem, oświetlając dodatkowo telewizor za pomocą taśm LED, obraz staje się bardziej “przyjazny” dla wzroku. 

Ponadto dodatkowe oświetlenie telewizora skutkować będzie lepszą jakością detali oglądanego przykładowo filmu, serialu, programu lub meczu. Ba! Zastosowanie taśmy LED optycznie rozjaśni ekran telewizora, poszerzy go, a także polepszy kontrast obrazu. A na koniec dodać można fakt, że taśmy LED są bardzo ciekawym elementem aranżacji wnętrza, który z pewnością docenią Twoi goście (i bez problemu zamontujesz go sam!).

Wady 

Trzeba wspomnieć o paru (niewielu, ale jednak) wadach. Przede wszystkim taśmy LED do telewizora są niebywale czułe na zmiany napięcia w gniazdku, które nie powinno przekraczać 240V. Skutkować to będzie przegrzaniem diod LED, co wpłynie na żywotność i pracę taśmy. Przyjmuje się, że temperatura, w której pracują diody, nie może przekroczyć 90 stopni Celsjusza. Dlatego tego typu oświetlenie wymaga stabilizowania prądu, które wiąże się ze zwiększonymi kosztami instalacji elektrycznej. W przeciwnym razie naraża się diody LED na częste awarie. 

Taśmy LED mimo stale rozwijającej się technologii mają pewne ograniczenia dotyczące barwy emitowanego światła, która najczęściej jest zimna, a to z pewnością nie każdemu będzie odpowiadało. Inaczej sprawa się ma, jeżeli chodzi o kolorowe taśmy LED RGB, które są niezawodne w sytuacji, gdy chce się osiągnąć intensywne kolorowe oświetlenie. Istnieje również możliwość zastosowania białych diod w systemie RGB (RGBW) - rozwiązanie często stosowane w oświetleniu estradowym. 

Wreszcie - niestety, ale w dalszym ciągu taśmy LED mimo zyskującej popularności, nie należą do najtańszych rozwiązań. Niemniej, w długofalowej perspektywie, jest to rozwiązanie zdecydowanie bardziej ekonomiczne w porównaniu do tradycyjnych źródeł światła. Innymi słowy - inwestycja w taśmy LED bardzo szybko się zwróci. 

Taśmy LED do telewizora - dla kogo?

Komu taśmy LED do telewizora sprawdzą się najlepiej? Pytanie z gatunku tych najprzyjemniejszych, gdyż odpowiedź jest bardzo prosta - taśmy LED sprawdzą się w przypadku każdego. Związane jest to przede wszystkim ze zbawiennym wpływem dla ludzkiego wzroku, odciążając go od intensywnego światła emitowanego przez ekran telewizora. 

Gdyby jednak trzeba było wskazać pewne grupy, którym taśmy LED w szczególności mogą przypaść do gustu, na pewno byłyby to osoby, które: 

  • oglądają dużo sportu - zastosowanie taśm LED wyostrzy ekran, dzięki czemu doskonale widoczny będzie każdy detal dynamicznej rozgrywki oglądanej w telewizji
  • dużo grają na konsolach - “gracze” szczególnie dobrze będą rozumieć o co chodzi - w tym przypadku zastosowanie taśm będzie dotyczyło zarówno dbałości o szczegóły wyświetlanego obrazu, jak i wzroku w przypadku długich partii rozgrywanych na konsoli 
  • kochają spędzać długie i namiętne godziny na oglądaniu ulubionych seriali

Od Ciebie zależy, które paski LED bardziej odpowiadać będą Twoim preferencjom. Na pewno kolorowe taśmy LED RGB sprawdzą w przypadku gier na konsoli oraz maniaków sportu. Pamiętaj tylko, że na telewizor o przekątnej w przedziale 32-40 cali, potrzebnych Ci będzie około 4 metrów taśmy.

Jaka taśma LED do oświetlenia telewizora?

Świetnym przykładem taśmy, która doskonale poradzi sobie w najróżniejszych domowych warunkach, jest propozycja od firmy Blaupunkt, czyli zestaw taśm LED Blaupunkt TV Set do telewizora, która wyposażona została w diody LED SMD 2835 emitujące doskonale zrównoważone światło o jasnej barwie. Co więcej, taśma pochwalić się może bardzo prostym sposobem montażu, a także wysoką klasą szczelności IP65, która zapewnia ochronę przed wszelkimi czynnikami zewnętrznymi jak woda oraz pyły (przykładowo kurz). 

Podsumowanie 

Istnieją pewne aspekty, na które niezależnie od okoliczności należy zwracać uwagę. Jednym z tych aspektów niezaprzeczalnie jest zdrowie. Dlatego postaw na rozwiązanie, dzięki któremu spędzanie czasu na wypoczynku przed telewizorem nie musi oznaczać męczenia wzroku. Przełoży się to na lepszą jakość wypoczynku oraz większe skupienie na ulubionych filmach, serialach i programach. Czego chcieć więcej?!