Dotyczy to zarówno nowoczesnych smartfonów, jak i nieco bardziej tradycyjnych modeli. Problem tkwi jednak nie w braku umiejętności obsługiwania tego typu urządzeń, ale raczej w takich ograniczeniach, jak np. pogarszający się wzrok.
Czytelny wyświetlacz i duże klawisze
Telefon dla seniora będzie najprawdopodobniej wykorzystywany głównie do prowadzenia rozmów telefonicznych, a nie np. do odtwarzania filmów czy oglądania zdjęć. Dużo bardziej istotne znaczenie niż wielkość ekranu ma więc odpowiedni kontrast, dzięki któremu napisy będą lepiej widoczne. Dla seniorów zalecane są modele telefonów z monochromatycznym wyświetlaczem, najlepiej żółtym bądź pomarańczowym, bo właśnie one są dla oka najmniej męczące. Ze względu na fakt, że starsze osoby często mają problemy ze wzrokiem, najlepszym rozwiązaniem będzie model z dużymi klawiszami. Dzięki temu seniorowi łatwiej będzie wybrać numer, czy napisać wiadomość SMS.
Łatwa obsługa
Skomplikowany interfejs telefonu potrafi utrudnić życie każdemu – nie tylko seniorom. Dlatego też warto poszukać modelu, którego obsługa nie sprawi większych problemów osobom starszym. Bardzo często nie chcą one uczyć się nowych technologii, dlatego warto pod uwagę wziąć modele z podstawowymi funkcjami ograniczającymi się do wybierania zapisanego wcześniej numeru oraz pisania i odczytywania wiadomości SMS. Dużym ułatwieniem będzie funkcja pozwalająca na szybkie wybieranie zapisanych numerów, a więc bez konieczności każdorazowego wprowadzania ich za pomocą klawiatury numerycznej.
Mocne głośniki
Wiele starszych osób ma nie tylko problemy ze wzrokiem, ale również słuchem, dlatego telefon dla seniora powinien mieć dobre głośniki, które nie będą utrudniały porozumiewania się z rozmówcami. Przydatna może też okazać się funkcja głośnomówiąca.
Wytrzymała konstrukcja i żywotność baterii
Ze względu na fakt, że telefony przeznaczone dla seniorów mają zazwyczaj tylko podstawowe funkcje, są one odporniejsze od nowoczesnych modeli. Oczywiście jest to duża zaleta, bo upadek urządzenia czy jego przypadkowe zalanie wcale nie muszą należeć do rzadkości. Podczas zakupów warto zapytać, czy wybrany model jest odporny na tego typu uszkodzenia. Ważną kwestia jest również pojemność akumulatora. Konieczność codziennego ładowania baterii smartfonów już nikogo nie dziwi, ale nie każda starsza osoba będzie pamiętała o tak częstym ładowaniu telefonu.
Co jeszcze wziąć pod uwagę?
Chociaż telefony komórkowe dla seniorów mają niewiele funkcji, to warto zastanowić się nad modelem z dodatkami przydatnymi osobom starszym. Należą do nich:
- latarka,
- klawisz SOS,
- radio,
- aparat.
Oprócz tego warto uwzględnić cenę – w końcu emerytów lub rencistów nie będzie stać na każdy model. Porównywarki internetowe, jak np. idealo.pl, znacznie ułatwiają znalezienie wybranego modelu w najbardziej atrakcyjnej cenie, jaka dostępna jest na rynku.
Komentarze do artykułu: Telefon komórkowy dla seniora – jaki będzie najlepszy?
Nasi internauci napisali 1 komentarzy
komentarz dodano: 2016-08-25 11:21:19