Szynka pieczona

Istnieje wiele różnych wędlin, ale najpopularniejszą z nich jest prawdopodobnie pieczona szynka. Niech Cię nie zmyli jego nazwa - ten przysmak nie jest taki sam jak inne produkty mięsne, ponieważ jest on wytwarzany ze specjalnego kawałka mięsa, który znajduje się w górnej części udźca wieprzowego. Ten kawałek mięsa musi być następnie starannie doprawiony i przygotowany, aby uzyskać doskonały smak i konsystencję. Proces ten może trwać nawet kilka tygodni.

Swojska kiełbasa

Swojska kiełbasa to polska kiełbasa, którą wyrabia się od ponad stu lat. Jest wytwarzana z naturalnych składników i może być spożywana na ciepło lub na zimno. Przed podaniem kiełbasę tę należy ugotować w wodzie lub upiec w piekarniku. Sprzedawana jest w osłonkach naturalnych, co oznacza, że osłonka otaczająca kiełbasę składa się z jelita zwierzęcego, a nie z materiału sztucznego.

Grillowana kaszanka

Kaszanka to doskonały przykład wpływu innych kultur na polską kuchnię. Ta popularna wędlina smakuje bardzo podobnie do włoskiej mortadeli, a jednocześnie przypomina niemiecką bratwurst. Do jej produkcji użyto dość nietypowych składników: mięsa wieprzowego, krwi wieprzowej i mąki zbożowej. Tradycyjnie podawana z sosem chrzanowym, ale można ją spotkać również w innych odsłonach. Od kilku lat cieszy się ogromną popularnością wśród fanów grillowania, gdzie zajmuje zaszczytne miejsce obok kiełbas oraz karkówek.

Tradycyjna biała kiełbasa

Biała kiełbasa to tradycyjna polska wędlina, która jest wytwarzana z mięsa wieprzowego z dodatkiem skóry i tłuszczu wieprzowego. Jest specjalnością Podhala (górali) i często podaje się ją jako przystawkę do piwa lub wódki. W niektórych regionach jest jednak wykorzystywany także w innych potrawach, np. w zupie lub z makaronem.

Szynka dojrzewająca

Szynka dojrzewająca to rodzaj szynki, która jest przygotowywana metodą peklowania na sucho. Główna różnica między szynką dojrzewającą a innymi szynkami polega na długim okresie dojrzewania: od 10 miesięcy do 5 lat. W tym czasie mięso jest przechowywane w różnego rodzaju piwnicach (solankowych, pieprzowych lub miodowych), gdzie powoli traci wodę i staje się twardsze. Szynka uzyskuje również swój niepowtarzalny smak, kolor i aromat dzięki mieszance przypraw używanych do dojrzewania (czarny pieprz, jagody jałowca i liście laurowe).