Niezależnie od tego na jakie odmiany się zdecydujemy, jeżeli odpowiednio o nie zadbamy, wszystkie będą pięknie się prezentować, tworząc  idealne miejsce na odpoczynek w rodzinnym towarzystwie.

Szczególnie dla początkujących ogrodników, z pewnością przyda się jednak mały przewodnik, który podpowie, jakie kwiaty warto zasadzić w ogrodzie i jak o nie prawidłowo dbać.

Hiacynt

Te popularne kwiaty, zaliczane są do grupy roślin cebulowych. Cieszą nasze oczy w okresie swojego kwitnienia, które trwa od kwietnia do maja. Hiacynty to delikatne, dzwonkowate rośliny, które zdobią rabaty mnóstwem mocnych barw, m.in. fioletu, błękitu, różu i czerwieni. Roślina rośnie dosyć nisko, do około 30 cm. Hiacynty wydzielają przyjemny, intensywny i upajający zapach, przez co ich aromat wykorzystywany jest w przemyśle perfumeryjnym.

Hiacynty należy sadzić do gruntu jesienią, podobnie jak inne rośliny cebulowe, które kwitną wczesną wiosną. Dobrą porą na sadzenie hiacyntów do ziemi jest wrzesień i początek października. Dzieje się tak, ponieważ wczesną jesienią panuje sprzyjająca temperatura i ziemia posiada odpowiednią wilgotność. Jeżeli zasadzimy je w odpowiednik okresie, cebulki będą miały wystarczająco dużo czasu, żeby się ukorzenić. Hiacynty to kwiaty, które nie są odporne na mróz, dlatego w okresie przymrozków dobrze jest okryć rabatę korą, słomą lub warstwą liści.

Stanowisko, w którym planujemy posadzić hiacynty, powinno być dobrze nasłonecznione, zaciszne i osłonięte od wiatru. Gleba do uprawy tych kwiatów nie może być kwaśna i mokra.

Hiacynty są piękną ozdobą każdego ogrodu, balkonu, jak i tarasu, dlatego warto zapoznać się z szeroką ofertą tych kwiatów dostępnych online tutaj: https://www.cebule.pl/pol_m_Cebule-i-Klacza-Jesienne_Hiacynty-Hyacinthus-3237.html.

Krokus

Krokusy to kolejna bardzo popularna odmiana kwiatów, którą często możemy zaobserwować w przydomowych ogródkach. Krokusy, jako pierwsze kwiaty wiosenne, pokonują barierę śnieżną i cieszą nasze oczy swoimi pięknymi barwami. Znaczna część odmian tych kwiatów występuje w różnych odcieniach fioletu, ale można także spotkać odmiany białe, żółte oraz wielokolorowe.

Okres kwitnienia krokusów przypada od lutego do kwietnia. Są to kwiaty, które preferują podłoża przepuszczalne, próchnicze z lekko kwaśnym pH. Już kilka lat po posadzeniu krokusy rozmnażają się i dzięki temu tworzą piękne kolorowe kobierce. W przeciwieństwie do hiacyntów, krokusy są odporne na niską temperaturę i potrafią zakwitnąć nawet w okresie, kiedy obficie pada śnieg. Pomimo tego, że krokusy są mrozoodporne, dobrze jest okryć je na zimę korą lub słomą.

Krokusy są bardzo wyjątkowymi roślinami, ponieważ z pręcików krokusów pozyskuje się szafran, który jest najdroższą przyprawę świata. Znacznie więcej na temat dostępnych odmian i kolorów, krokusów dowiemy się klikając w ten link: https://www.cebule.pl/pol_m_Cebule-i-Klacza-Jesienne_Krokusy-Crocus-3239.html.

Narcyz

To kolejne bardzo popularne wiosenne kwiaty, które często są również nazywane żonkilami, a tak naprawdę należą do ich podgatunku. Przyglądając się z bliska tej roślinie, możemy mieć skojarzenie, że narcyz swoim wyglądem oraz kolorem przypomina słońce, dzięki czemu ślicznie ubarwia kwiatowe rabaty. Ich kwiaty składają się z sześciu płatków i rurki nazywanej przykoronkiem, która często jest biała, żółta, pomarańczowa, różowa lub czerwona. Narcyzami można dekorować ogrodowe ścieżki, a niższe odmiany świetnie nadają się na skalniaki. Jest to roślina, która osiągają wysokość 10-60 cm. Okres kwitnienia narcyzów przypada od marca do czerwca.

Uprawa narcyzów nie należy do trudnych i bez problemu poradzi sobie z nią każdy początkujący ogrodnik. Niezależnie od gatunku i odmiany, zasady pielęgnowania są do siebie bardzo podobne. Narcyze dobrze odnajdują się w miejscach mocno słonecznych, ale można je również sadzić pod drzewami i krzewami, które wiosną nie posiadają jeszcze liści. Żeby narcyz dobrze rósł trzeba zapewnić mu żyzną i przepuszczalną glebę o odczynie obojętnym. Podłoże nie może być zbyt wilgotne, bo to może powodować gnicie cebulek kwiatowych. Po przekwitnięciu, cebulki trzeba wykopać z ziemi i przechować w suchym miejscu. Najlepszej jakości cebule narcyzów i innych kwiatów zamówisz za pomocą kilku kliknięć w sklepie internetowym, np. na stronie: https://www.cebule.pl/pol_m_Cebule-i-Klacza-Jesienne_Narcyzy-Narcissus-3250.html