Obydwa chronią kierowcę przed koniecznością poniesienia dużych wydatków w razie poważnego zdarzenia drogowego. Polisa OC jest obowiązkowa, a za brak jej posiadania grożą wysokie kary. Natomiast ubezpieczenie AC jest dobrowolne, a więc nie ma obowiązku odprowadzania składek z nim związanych. Czym jeszcze różnią się ubezpieczenia OC/AC i jak je kupić, by nie przepłacać?

Ubezpieczenie OC – co warto wiedzieć?

Ubezpieczenie OC to polisa obowiązkowa, którą każdy musi wykupić niezależnie od tego, jaki ma samochód, ile auto ma lat, jakie ma wyposażenie i jak często jest użytkowane. Taka polisa zawierana jest zawsze na tę samą sumę ubezpieczenia, a wypłata świadczenia przysługuje osobie poszkodowanej w wypadku samochodowym spowodowanym przez ubezpieczonego.

Polisa ubezpieczeniowa OC pokrywa zarówno koszty szkód osobowych, jak i rzeczowych. Innymi słowy oznacza to, że w przypadku poważnego wypadku, podczas którego zniszczeniu ulegnie samochód lub ktoś z uczestników dozna obrażeń, które spowodują u niego uszkodzenie zdrowia czy utratę życia, z polisy sprawcy zostaną pobrane pieniądze na zrekompensowanie powstałych szkód.

Taka wypłata ubezpieczenia może zostać zrealizowana w towarzystwie ubezpieczeniowym sprawcy, jak również możemy ją zgłosić w swojej firmie ubezpieczeniowej. Wówczas taka placówka wypłaca należne pieniądze z własnego budżetu poszkodowanemu i w późniejszym czasie rozlicza się z firmą ubezpieczeniową sprawcy wypadku. W ten sposób winny zdarzenia jest obciążony kosztami, co wpływa na jego wysokość składki w kolejnym roku.

Ubezpieczenie OC posiadaczy pojazdów mechanicznych to ważna sprawa dla każdego kierowcy. Warto je wykupić, nie tylko ze względu na to, że jest obowiązkowe, ale również po to, aby nie martwić się, kto zapłaci za skutki spowodowanego przez nas wypadku.

Wypłata z OC może nie nastąpić, jeżeli kierujący pojazdem:

  • jechał pod wpływem alkoholu czy środków odurzających,
  • uciekł z miejsca zdarzenia,
  • doprowadził do wypadku umyślnie i w pełni świadomie.

Ubezpieczenie AC – ważne kwestie

Dość częstą radą sugerowaną przez doświadczonych kierowców oraz przedstawicieli ubezpieczalni jest to, aby posiadać nie tylko ubezpieczenie OC, które najlepiej, żeby było jak najniższe, ale również AC. Autocasco jest dobrowolne i kierowca sam podejmuje decyzje odnośnie tego, czy chce dodatkowo ubezpieczyć swój pojazd, czy też nie.

Warto wiedzieć, że AC to polisa majątkowa, a więc ochronie podlega wyłącznie samochód lub motocykl, bez kierowcy czy też innych osób poszkodowanych w zdarzeniu drogowym. Takie zabezpieczenie pokrywa koszty napraw usterek auta powstałych w wyniku różnego rodzaju kolizji. Dodatkowo chroni majątek kierowcy w przypadku kradzieży czy wystąpienia pożaru lub zalania.

Podczas zakupu autocasco najważniejszym kryterium wyboru jest jego zakres. Cena w tym wypadku nie jest tak bardzo brana pod uwagę. To jednak nie oznacza, że na kompleksowe ubezpieczenie auta musimy wydać majątek. Chcąc zaoszczędzić – wystarczy skonstruować umowę według własnych potrzeb. Sprawę ułatwi nam porównywarka ubezpieczeń https://www.ocenapolis.pl, która pomoże obliczyć składkę OC i wybrać najlepszą polisę. 

Czy ubezpieczenie pojazdu jest ważne?

Każdy właściciel pojazdu mechanicznego jest zobowiązany do wykupienia polisy odpowiedzialności cywilnej. W razie jakiejkolwiek kolizji z naszej winy, drugi poszkodowany otrzymuje odszkodowanie wypłacane z naszego ubezpieczenia. OC trzeba co rok odnawiać i płacić regularną składkę określoną w umowie. Czy warto wybrać najtańsze ubezpieczenie OC, czy cena zapewnia lepsze zabezpieczenie? Jedno jest pewne, jazda z nieopłaconą polisą jest niedozwolona i w razie kontroli skutkuje mandatem.

Jednak, jeśli zależy nam na tym, aby zabezpieczyć nasz pojazd na wypadek innych zdarzeń związanych przykładowo z wandalizmem, kradzieżą lub czynnikami pogodowymi, najlepszą opcją jest wykupienie kompleksowej polisy AC. Każdy z nas wie, że odpowiednie zabezpieczenie pojazdu jest niezwykle ważne i warto poświęcić dłuższą chwilę na wybór tego, które najbardziej spełnia nasze oczekiwania.