Przyszli mieszkańcy liczą, że po zamieszkaniu na nowym osiedlu zyskają szereg udogodnień, z których będą mogli korzystać przez lata. Kryteriami wyboru mieszkania stają się więc nie tylko jego wielkość i położenie, ale także walory okolicy. Jakie rozwiązania stosują deweloperzy, by zwrócić uwagę przyszłych mieszkańców na swoje osiedla?

Miejsca postojowe i parkingi podziemne

Deweloperzy starają się przyciągnąć na swoje osiedla osoby zmotoryzowane. Posiadacze samochodów mogą tym samym liczyć na rozbudowaną infrastrukturę drogową na nowo powstających osiedlach. Mowa przede wszystkim o dobrym stanie nawierzchni oraz licznych parkingach z prywatnym miejscem postojowym. Mieszkańcy nowych osiedli mogą liczyć nie tylko na miejsce znajdujące się na placu przed budynkiem, ale także prywatny parking w podziemnej hali garażowej. Dzieje się tak, ponieważ parkingi podziemne coraz częściej wchodzą w skład udogodnień na nowych osiedlach. Przyszli mieszkańcy mogą być w ten sposób spokojni o swój pojazd - będzie on schroniony w zamykanej hali garażowej i niewystawiony na działanie warunków atmosferycznych.

Strefy rekreacyjne dla mieszkańców

Popularnym rozwiązaniem, które ma na celu zwiększyć atrakcyjność osiedla, jest tworzenie stref rekreacyjnych dla mieszkańców. Na świeżym powietrzu stawiane są zadaszenia z ławkami dla lokatorów, a pomiędzy nimi sadzi się drzewa i kwiaty. Mieszkańcy mogą korzystać z osiedlowych trawników czy miejsc przeznaczonych do aktywnego wypoczynku. Podczas projektowania przestrzeni deweloperzy nie zapominają także o rozrywce dla najmłodszych. Kupując nowe mieszkania na Górnym Śląsku i w innych częściach kraju, można trafić na rozbudowane place zabaw i strefy sportowe. Dzieci mogą korzystać z boisk do gry w piłkę nożną, koszykówkę, a niekiedy także ze skateparków. Na nowych osiedlach tworzy się również siłownie pod gołym niebem czy ogródki do integracji sąsiedzkich. Wszystko po to, by spędzanie wolnego czasu na świeżym powietrzu było jak najbardziej przyjemne dla potencjalnych mieszkańców osiedla.

Osiedlowe systemy bezpieczeństwa

Innym udogodnieniem dla przyszłych mieszkańców nowych osiedli są sposoby dbania o bezpieczeństwo. Standardowym rozwiązaniem stało się instalowanie monitoringu wzdłuż klatek i bram osiedlowych. Nowe apartamenty wyposażone są także w wideodomofony, a ich mieszkańcy dostają kody otwierające drzwi od klatki schodowej. Niekiedy budynki wchodzące w skład osiedla są ogrodzone płotem, a wjazd na teren mieszkalny możliwy jest po otworzeniu szlabanu na pilota. Każdy z mieszkańców otrzymuje przekaźnik sterujący bramą wjazdową, z kolei osoby nieupoważnione nie mają wstępu na osiedle. Bywa, że w skład kompleksu mieszkalnego wchodzi stróżówka. Zatrudniony na osiedlu strażnik na bieżąco kontroluje porządek na danym terenie, co zwiększa poczucie bezpieczeństwa u mieszkańców.

Wymienione udogodnienia nie są jedynymi, na które mogą liczyć mieszkańcy nowych osiedli. Deweloperzy stawiają na nowoczesną architekturę, wysoki standard wykończenia budynków i instalowanie licznych systemów zwiększających wygodę z zamieszkania w apartamencie. Podczas wyboru mieszkania warto więc zwrócić uwagę nie tylko na jego wielkość, ale także walory lokalizacji.