W końcu masz swoje wymarzone mieszkanie. Niestety, kosztem pięknego salonu do dyspozycji pozostaje Ci niewielka kuchnia? Spokojnie poznaj porady najlepszych projektantów wnętrz i dowiedź się, jak funkcjonalnie urządzić nawet najmniejsze pomieszczenia.

 

       Kuchnia jasna czy ciemna? Odpowiada projektant wnętrz

W przypadku kuchni jak i innych pomieszczeń, jasne kolory zawsze będą optycznie powiększać przestrzeń. Dlatego prawdopodobnie najlepszym wyborem będą meble w kolorach bieli, pastelach, jasnego naturalnego drewna lub szarości. Unikajmy czarnych i ciemnych, ciężkich klasycznych mebli. Jeśli do dyspozycji mamy kuchnię połączoną z salonem, nie oddzielamy jej innym kolorem ściany, w przypadku osobnych pomieszczeń postawmy na jak najjaśniejsze kolory i duże płytki na podłodze. Pamiętajmy, że w przypadku małych przestrzeni kluczową rolę odgrywa światło. Dlatego warto pomyśleć o ciekawych aranżacjach oświetleniowych.

        Podziel pomieszczenie na strefy

Kolejnym kluczem do sukcesu jest wydzielenie w kuchni poszczególnych przestrzenii. Jest to pomieszczenie, w którym spędzamy na co dzień bardzo dużo czasu, dlatego musi być funkcjonalne i logicznie zaplanowane. W każdej kuchni muszą znaleźć się trzy strefy: do gotowania, zmywania i przechowywania. Wspólnie tworzą one tak zwany “trójkąt roboczy”. Co ciekawe, najwięcej kuchni planowanych jest w kształcie litery  "L", co pozwala na idealne rozmieszczenie tych trzech stref. Zacznijmy od tego, że przestrzeń pomiędzy równoległymi ścianami musi wynosić 120 cm, aby swobodnie się w niej poruszać. Obok zmywarki zawsze warto postawić szafkę na czyste naczynia, blat roboczy zaplanujmy w miejscu tuż przy płycie. W taki sposób na pewno wszystkie kuchenne zajęcia będą znacznie lepiej zorganizowane i przyjemne.

        Pytanie do projektanta - Czy w małej kuchni jest miejsce na stół?

Przede wszystkim wszystko zależy od tego, czy mówimy o osobnym pomieszczeniu, czy aneksie kuchennym w salonie. W przypadku tego drugiego sprawa jest prosta. Stół kuchenny czy jadalany jest idealnym łącznikiem pomiędzy strefą salonową a kuchnią, dlatego pod żadnym pozorem nie należy z niego zrezygnować. To świetne miejsce do przyjmowania gości, rodzinnych obiadów, a nawet pracy - jeśli to konieczne. Oczywiście jeśli dysponujemy małym metrażem, nie kupujmy ogromnego, ciężkiego stołu na 6 osób. W takich przypadkach warto postawić na coś znacznie mniejszego, np. stół w formie kuchennej wyspy z krzesłami barowymi.

W przypadku małych kuchni, które są osobnymi pomieszczeniami, wiele zależy od dostępnego metrażu. Niestety, najczęściej brakuje w nich miejsca na tradycyjny stół z krzesłami. Ponownie można pomyśleć o przedłużeniu blatu w formie kuchennej lady lub chowanym stole w ścianie. Opcji jest kilka, jednak w takich przypadkach zawsze warto zasięgnąć indywidualnej porady projektanta. Często, jeśli to możliwe, poleca się wzięcie pod uwagę wyburzenie ściany i połączenie dwóch sąsiadujących pomieszczeń.  

   

   Gotowe szafki czy kuchnia na wymiar?

Jeśli chodzi o małe kuchnie z niestandardowym metrażem i wymiarami, zawsze lepiej jest się zdecydować na meble tworzone na wymiar. Tylko w taki sposób możemy być pewni, że zagospodarujemy dostępną przestrzeń w 100%.

źródło:dreamdesign.net.pl