Przygotowywane są z starannie wyselekcjonowanych składników, które razem tworzą odpowiednią teksturę napoju oraz posiadają niepowtarzalny smak. Oprócz idealnej konsystencji i koloru drinka, istotny jest także rodzaj naczynia szklanego, w którym zostanie podany. Różne rodzaje szkła są odpowiednie do konkretnego rodzaju alkoholu. Aby starannie podkreślić jego specyfikę, konieczne jest podanie go w odpowiedniej szklance lub kieliszku. Elegancki i starannie dobrany kieliszek do drinka pozwoli na jego spektakularne podanie. W czym podawać drinki? Jaki kieliszek będzie odpowiedni do short drinków, a który sprawdzi się przy long drinkach?

Szklanki do kolorowych drinków i koktajli 

Drinki z alkoholem lub bezalkoholowe moktajle można podzielić na dwa rodzaje. Pierwszym z nich są tak zwane short drinki. Short drinki to trunki, których objętość w głównej mierze stanowi alkohol. Drugim rodzajem są long drinki, których receptura składa się z alkoholu, który pomieszany zostaje z innymi napojami, takimi jak soki, napoje gazowane, likiery czy miąższ owocowy. W zależności od typu drinka oraz jego objętości należy dobrać odpowiedni rodzaj szkła.

W czym podawać short drinki?

Short drinki to napoje, których objętość nie przekracza 150 ml, dlatego tez specjalne kieliszki do ich podawania są niewielkie. Ich wygląd charakteryzuje się smukłą, długą nóżką, która stanowi podporę dla szerokiej czaszy. W zależności od osobistych preferencji można kupić je w różnych kolorach oraz wykonanych z różnej grubości szkła. Najpopularniejszymi typami szkła do short drinków są kieliszki do martini oraz margarity.

Kieliszki do martini cechuje charakterystyczny kształt. Czasza posiada formę odwróconego stożka, który jest nieco spłaszczony. Całość opiera się na długiej, cienkiej nóżce. Ten rodzaj szkła można wykorzystać nie tylko do martini, ale także innych drinków w typie short. Kieliszki do margarity posiada bardzo szeroką czaszę o spłaszczonym dole. Na złączeniu jej z nóżką, dla podkreślenia elegancji drinka, posiada stożkowy dekor, który jest wykonany z grubego szkła. Dodatkowo, zazwyczaj brzegi naczynia są oblepiane przez barmanów solą, co wzmacnia smak i charakter drinka.

Szklanki do long drinków

Long drinki to napoje, których objętość wynosi zazwyczaj od 200 do 350 ml. Warto zwrócić uwagę na rodzaj szkła, który został wykorzystany do ich wyprodukowania. Grubsze i wysokiej jakości szkło zawsze wygląda bardziej elegancko, dzięki czemu całość prezentuje się z klasą. Najlepszy drink, podany w niestarannie dobranym naczyniu będzie tracił na wizualnym aspekcie, co jest istotnie szczególnie dla kobiet. Typowe szkło do long drinków charakteryzuje się odpowiednią wysokością i pojemnością, a także prostą formą. Najpopularniejszymi naczyniami do long trunków są:

  • szklanki highball - jest najbardziej uniwersalnym rodzajem naczynia do drinków. Jej pojemność wynosi zazwyczaj do 300 ml, co umozliwia efektowne podanie wielu napojów, na przykład Krwawej Mary czy też popularnego mojito.
  • szklanki collins - charakteryzuje je wysokość, która pomieści nawet 400 ml napoju. Wizualnie podobne są do szklanek highball, natomiast główną różnicą jest ich kształt. Szklanki collins są węższe od poprzedniczki, co sprawia, że łatwiej pić koktajl bezpośrednio ze szklanki.
  • szklanki hurricante - cechuje ją niska, wyraźna nóżka, która stanowi podporę dla wysokiej czaszy. Wykorzystywane są do serwowania najbardziej efektownych i spektakularnych drinków, jak Pina Colada.
  • szklanki coridal - to wąski kieliszek, który opiera się na nieco wyższej nóżce niż szklanka hurricante. Służą do podawania różnego rodzaju likierów.

Odpowiednio dobrany kieliszek czy szklanka do drinka świadczy o wiedzy barmana. Dodatkowo dobrze dopasowane szkło podkreśla charakter trunku i podbija jego wizualny aspekt. Wysokiej jakości szklanki prezentują się elegancko, a ich struktura będzie odporna na rysowanie i matowienie. To sprawi, że będzie można ich używać przez długi okres czasu.