Do najważniejszych elementów należy strój oraz obuwie. Dzisiaj skupimy się na tym ostatnim. Z artykułu dowiesz się, dlaczego warto zakupić buty taktyczne o specjalnym przeznaczeniu. Ponadto poznasz najważniejsze czynniki, którymi należy kierować się przy ich wyborze oraz dowiesz się więcej na temat ich zastosowania, w odniesieniu do pory roku oraz pełnionej funkcji.

Buty policyjne, czyli jakie?

W przypadku butów policyjnych inaczej nazywanych również obuwiem taktycznym główną rolę odgrywa ich przeznaczenie. Wyboru odpowiedniego modelu powinniśmy dokonywać w zależności od przewidywanego zastosowania - bardziej, bądź mniej ekstremalnego, a także od panujących warunków atmosferycznych. Szczególną uwagę należy zwrócić na komfort i wygodę noszenia, a także łatwość poruszania się w nich po różnych podłożach. Buty policyjne muszą zapewniać przede wszystkim odpowiednią stabilizację stopy oraz cechować się bardzo dużą wytrzymałością. 

Czym powinny charakteryzować się dobre buty policyjne?

Różnego rodzaju buty taktyczne, w tym między innymi policyjne muszą być dopasowane do pełnionej funkcji. Inne założy osoba pełniąca obowiązki służbowe w mieście, a jeszcze inne policjant lub funkcjonariusz mundurowy wysłany np. w teren górski. Tak jak w przypadku pierwszym sprawdzą się lekkie i dosyć eleganckie półbuty policyjne, tak w opcji drugiej koniecznością jest noszenie wysokich, solidnie wykonanych butów, zapewniających nie tylko wygodę, ale także ochronę stawu skokowego.

Niezależnie od wybranego rodzaju, najlepsze buty policyjne muszą mieć zawsze antypoślizgową podeszwę, umożliwiającą bieg nawet po bardzo śliskiej nawierzchni. Ponadto kwestią kluczową jest ich wytrzymałość oraz wygoda. Istotne, aby obuwie taktyczne gwarantowały stopie stabilizację oraz przyczepność do podłoża. Każdy but przeznaczony do noszenia na co dzień przez funkcjonariusza policyjnego powinien zostać wykonany z wysokiej jakości skóry, zapewniającej skuteczną ochronę nogi przed urazami mechanicznymi. Niezwykle ważnym aspektem, na który należy również zwrócić szczególną uwagę, jest odpowiednia cyrkulacja powietrza w obuwiu. 

Najistotniejszy podział dostępnych na rynku modeli butów policyjnych

buty

Obecnie rynek obuwniczy oferuje kilka rodzajów butów taktycznych. Jako że ich dobór jest niezwykle ważny, w celu uzyskania maksymalnego komfortu przemieszczania się, warto zakupić taki model, który będzie dostosowany zarówno do pory roku, jak i do pierwotnego przeznaczenia. Dlatego należy zadbać o to, by stopa nie była narażona na niebezpieczeństwo, a także została poddana odpowiedniej ochronie termicznej zapobiegającej zarówno przegrzaniu się jak i zmarznięciu. 

Buty policyjne dopasowane do pory roku

  • letnie - najważniejszą cechą butów mundurowych na lato jest zapewnienie przez nie przewiewności stopy. Zazwyczaj obuwie przeznaczone do noszenia w cieplejsze dni nie posiadają membrany, dzięki czemu są pełni oddychające, a także mają niższą cenę. 
  • zimowe - obuwie przeznaczone na mrozy i na niekorzystne warunki atmosferyczne powinno być przede wszystkim ocieplane i odporne na ujemne temperatury. Ważne, aby buty policyjne na zimę nie przepuszczały wody. Zwykle charakteryzują się wyższą ceną ze względu na membranę, gwarantującą ciepło w chłodne dni. 
  • wielosezonowe - inaczej nazywane są butami uniwersalnymi. Nadają się do noszenia przez cały rok. Łączą w sobie cechy obuwia letniego oraz zimowego.

Obuwie taktyczne odpowiednie na różne okoliczności

Ze względu na zastosowanie można podzielić obuwie taktyczne policyjne na następujące rodzaje:

  • miejskie – oddychające, wyposażone w elastyczną podeszwę. 
  • do biegania – zapewniające odpowiednią amortyzację stopy, lekkie oraz zapobiegające otarciom skóry.
  • trekkingowe – o średniej lub wysokiej cholewce oraz twardej podeszwie.
  • górskie – antypoślizgowe, wygodne, wodoodporny, ocieplane, mające wysoką cholewkę. 

Jak pewnie zauważyłeś najlepsze buty taktyczne policyjne, powinny spełnić mnóstwo warunków. Aby zapewnić najwyższy komfort i bezpieczeństwo, a także zagwarantować sobie zdrowe stopy na lata, warto postawić na jakość i kupić profesjonalne obuwie. A Ty, wybrałeś już swój model?