Działalność jednoosobowa to najczęściej wybierana forma działalności przez Polaków, głównie grafików, freelancerów i ludzi prowadzących sklepy internetowe. Jednak nie pozostaje ona również bez wad, których jest kilka. Poniżej przedstawiamy, jakie są plusy i minusy firmy jednoosobowej.

Zalety działalności jednoosobowej

Pierwszą zaletą z pewnością jest fakt, że firmę jednoosobową łatwo się zakłada i nic to nie kosztuje. Należy ją zarejestrować w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG), składając formularz w urzędzie gminy lub przez internet. Ważne jest, aby wybrać najkorzystniejszą dla nas formę opodatkowania. Następnie trzeba iść do ZUS-u, żeby zgłosić firmę do ubezpieczenia. Jeśli chcesz lub musisz płacić VAT, powinieneś wybrać się do Urzędu Skarbowego po formularz VAT-R. Zaświadczenie potwierdzające rejestrację VAT wynosi 170 zł, ale nie jest ono obowiązkowe.

Do założenia działalności jednoosobowej nie potrzeba kapitału założycielskiego. W dodatku przez 2 lata opłaty za ZUS są niższe, jeśli nigdy wcześniej nie miałeś działalności gospodarczej. Jest to tzw. “mały ZUS”. W przypadku pełnego ZUS-u składki wynoszą 1.200 zł miesięcznie, a małego - niecałe 500 zł. Przy założeniu firmy 2. dnia miesiąca zdobędziesz dodatkowy miesiąc niższych opłat.

Jednoosobowa działalność to także duża niezależność. To Ty decydujesz, jak chcesz rozwinąć swój biznes, ilu ludzi zatrudnisz i na co przeznaczysz środki. Do tego możesz zawsze zrezygnować z firmy. Sam podejmujesz decyzje bez konsultacji lub uchwał jak w przypadku spółek.

W firmie jednoosobowej wszystkie przychody idą na Twoje konto i tylko Ty nimi zarządzasz. Nie musisz posiadać rachunku bankowego firmowego. Daje to dużą niezależność i wolność.

Co więcej, zasady takiej działalności nie są skomplikowane. Jeśli nie płacisz VAT, sam możesz łatwo prowadzić księgowość w formie księgi przychodów i rozchodów bez pomocy biura rachunkowego.
Dodatkowo wynagrodzenie netto może być większe, gdyż nie ma kosztów zatrudnienia, jakie są przy pracy na etacie. Do tego możesz korzystać z liniowego opodatkowania (stałe 19 proc.) i ominąć drugi próg podatkowy.

A jakie są wady firmy jednoosobowej?

Ponieważ nie ma rozgraniczenia między majątkiem firmy a Twoim osobistym, sam jesteś odpowiedzialny za wydatki firmy. W dodatku Twój małżonek może odczuć Twoje działania w sferze finansowej, jeśli nie macie rozdzielności majątkowej. W przypadku, gdy firma popada w długi i przynosi straty, odbije się to na Twoim majątku osobistym. Może się zdarzyć, że komornik zlicytuje Twój dom lub samochód, aby spłacić dług.

Ciężko będzie Ci również znaleźć inwestora dla Twojej firmy, gdyż chętniej dofinansowują oni działalności w zamian za udziały. W tym wypadku sprawdzi się jedynie spółka kapitałowa.

Scentralizowanie działalności w jednej osobie daje dużą niezależność, jednak są również pewne ograniczenia. Nie możesz na przykład zlecić części zadań innym osobom i prowadzić rozwiniętej działalności ze wspólnikami. Wielu kontrahentów jest zniechęconych współpracą z taką firmą, bo uważa ją za niezbyt bezpieczną i poważną.

Działalności nie możesz też sprzedać i zostanie ona wykreślona z CEIDG przy likwidacji. Nie jest możliwe również jej dziedziczenie - dziedziczone mogą być jedynie składniki majątkowe. Spadkobierca będzie musiał zarejestrować firmę na nowo, a w przypadku śmierci właściciela firma przestaje istnieć.

Prowadząc jednoosobową działalność gospodarczą, musisz się również liczyć z brakiem dodatkowych pakietów socjalnych (prywatna opieka medyczna, szkolenia, karnet sportowy), urlopu wypoczynkowego i macierzyńskiego. Emerytura będzie niższa, gdyż opłacane składki emerytalne są w minimalnej wysokości. Jest jednak możliwość opłacania dodatkowego ubezpieczenia emerytalnego.

Do Ciebie należy decyzja czy warto otworzyć firmę jednoosobową. Rozpatrz wszystkie za i przeciw i wybierz sam, co jest dla Ciebie korzystniejsze. Więcej na temat samodzielnego zarabiania znajdziesz na https://www.zarobkowyninja.pl/.