W tym artykule dowiesz się, czym wyróżnia się wózek paletowy elektryczny oraz czy warto inwestować w jego zakup.

Obecnie na rynku dostępnych jest wiele modeli wózków widłowych: elektryczne, spalinowe, terenowe, wysokiego składowania… Długo można by wymieniać. W dodatku dealerzy oferują bogaty wybór różnego rodzaju dodatkowych usług, takich jak sprzedaż ratalna, gwarancja, bezpłatne serwisowanie – można się w tym wszystkim pogubić. W tym artykule przybliżamy wybrany rodzaj wózka – wózek paletowy elektryczny, jeden z najbardziej popularnych i najczęściej wykorzystywanych przez przedsiębiorców. Jesteś ciekaw, czy to dobre rozwiązanie także dla Twojego biznesu? Zapraszamy do dalszej lektury!

Wózek paletowy elektryczny – czyli co?

Nie bez powodu w nazwie tego rodzaju wózka pojawia się słowo „elektryczny”. Istnieją bowiem także wózki paletowe ręczne, przez wielu uważane za tradycyjny i podstawowy rodzaj paleciaków. Czym różnią się te dwa rodzaje pojazdów? Odpowiedź wydaje się oczywista – napędem. To jednak nie wszystko – napęd bowiem wpływa także na inne cechy urządzenia, sprawiając, że jedno lepiej sprawdza się w określonych warunkach, a inne w innych. I tak, paleciak ręczny idealnie nadaje się do prac o lekkim natężeniu – jest niewielki i zwrotny, a ponadto, dzięki brakowi uzależnienia od jakichkolwiek zewnętrznych źródeł energii, nie ma praktycznie żadnych ograniczeń w jego eksploatacji. Z tych jego cech wynikają także pewne ograniczenia – jego udźwig rzadko przekracza 2 tony, nie da się także podnosić za jego pomocą ładunków na większe wysokości.

Wózek paletowy elektryczny jest czymś pośrednim między paleciakami ręcznymi a wózkami widłowymi elektrycznymi. Dostosowany jest do przewozu palet, posiada jednak większy maksymalny udźwig niż wózek ręczny (nawet do pół tony więcej). Dużym plusem paleciaków elektrycznych jest częste wyposażenie ich w maszt, który pozwala na łatwe składowanie towaru np. na wysokich regałach. Przede wszystkim jednak do głównych zalet wózka paletowego elektrycznego należy zaliczyć wysoki komfort jego użytkowania – przewożenie towaru nie wymaga użycia energii własnych mięśni, można więc pracować dużo wydajniej, nie narażając się na szybką utratę siły.

Wszystkie powyższe cechy sprawiają, że możliwe jest świadome wybieranie rodzaju wózka paletowego w zależności od warunków pracy w danym zakładzie. Wózki paletowe ręczne świetnie sprawdzą się w przedsiębiorstwach, w których natężenie wykonanych prac jest niewielkie, a transportowane ładunki – stosunkowo lekkie. Idealnie będą się więc nadawać na zaplecza sklepów czy hipermarketów. Wózki paletowe elektryczne z kolei bardziej nadają się do zakładów, w których konieczność transportu poziomego ładunków jest częstsza oraz na większe odległości. Będą zatem dobrym rozwiązaniem również jako pomoc w dużych sklepach, ale także w halach magazynowych, centrach logistycznych itd.

Rodzaje wózka paletowego elektrycznego

Na rozróżnieniu między paleciakami ręcznymi a elektrycznymi jednak się nie kończy. Kategoria wózków paletowych elektrycznych charakteryzuje się bowiem dużym wewnętrznym zróżnicowaniem, które pozwala wyróżnić następujące typy:

  • wózek paletowy elektryczny ręcznie prowadzony – najbardziej przypominający tradycyjny paleciak ręczny ze względu na obecność specjalnego ramienia służącego do prowadzenia pojazdu. Różnicą jednak w stosunku do modelu ręcznego, i niewątpliwą zaletą wózka elektrycznego, jest fakt, że nie trzeba używać w tym celu własnej siły – silnik elektryczny wprawia wózek w ruch za nas.
  • wózek paletowy elektryczny z masztem – jak już wspomniano, maszt służy do transportu pionowego ładunków, co sprawia, że jest praktyczną alternatywą dla używanego najczęściej w tym celu wózka wysokiego składowania. Jeśli praca naszego przedsiębiorstwa opiera się głównie na transporcie pionowym, wybrać należy oczywiście ten drugi rodzaj wózka, gdy jednak, obok przewożenia palet, jedynie od czasu do czasu występuje konieczność podniesienia ładunku np. na wysoki regał czy półkę, taki wózek paletowy będzie doskonałym wyjściem.
  • wózek paletowy elektryczny z platformą lub kabiną dla operatora – tego rodzaju wózki uwzględniają obecność operatora – w pierwszym przypadku jest dla niego wydzielona specjalna platforma, w drugim – kabina, dzięki której kierowca może komfortowo prowadzić pojazd. Oba te rozwiązania sprzyjają łatwiejszemu transportowi palet na większych odległościach, np. w magazynach, bez konieczności dopasowywania prędkości wózka do naszego tempa przemieszczania się, co wpływa na większą wydajność pracy.

Jak wybrać najlepszy wózek paletowy elektryczny?

Kiedy już podejmiesz decyzję, że chcesz zainwestować w wózek paletowy elektryczny dla swojej firmy, powinieneś zdać sobie sprawę z kilku rzeczy, które pomogą Ci wybrać model najlepiej dostosowany do Twoich potrzeb. Oto lista rzeczy, na które powinieneś zwrócić uwagę, dokonując zakupu:

  • marka i model – truizmem będzie stwierdzenie, że najlepiej kupować jedynie u sprawdzonych dealerów, jednak – to prawda. Wybierając markę znaną z dobrej jakości, jak np. Cesab (kliknij tutaj) czy Toyota (kliknij tutaj), oszczędzasz sobie problemów płynących z konieczności częstych napraw, a tym samym – przestojów w pracy i strat finansowych. Przed wybraniem konkretnego modelu warto też poszukać o nim opinii w Internecie – często na forach właściciele wymieniają się opiniami oraz dzielą swoimi doświadczeniami związanymi z użytkowaniem wózka.
  • czas pracy silnika – ze względu na to, że tego rodzaju wózki pracują dzięki energii elektrycznej, rytm pracy wyznaczony jest cyklami kolejnych ładowań. Warto więc przed zakupem dowiedzieć się, ile maksymalnie czasu pojazd jest w stanie pracować po naładowaniu oraz zadać sobie pytanie, czy to jest to wystarczająco długo dla planowanej częstotliwości jego eksploatacji w naszym zakładzie.
  • planowane zastosowanie – chociaż najogólniej można powiedzieć, że paleciaki elektryczne nadają się do transportu palet w magazynach, centrach logistycznych czy na zapleczach sklepów, poszczególne modele różnią się między sobą parametrami sprawiającymi, że możliwe jest dobranie wózka paletowego elektrycznego idealnie dostosowanego do potrzeb konkretnego przedsiębiorstwa. Potrzebujesz pojazdu do przewożenia ciężkich palet w dużym magazynie? Wybierz wózek o dużym maksymalnym udźwigu z platformą lub kabiną dla operatora. A może wózek ma stanowić pomoc na ciasnym zapleczu Twojego sklepu? Tutaj sprawdzi się niewielki i zwrotny wózek paletowy elektryczny ręcznie prowadzony.
  • cena – bez względu na stopień znajomości zagadnień technicznych u osoby planujące kupno wózka jego cena jest cechą, na którą wszyscy zwracają uwagę. Nic dziwnego – każdy rozsądny przedsiębiorca dba o to, by stosunek jakości kupowanego sprzętu do jego ceny był jak najbardziej optymalny. Jeśli pragniesz zaoszczędzić, warto rozważyć zakup wózka używanego – często w bardzo atrakcyjnych cenach można nabyć dobrej jakości wózki używane, które posłużą nam długie lata.

Wózek paletowy elektryczny – co jeszcze powinieneś wiedzieć

Rzeczą, o której każdy, kto planuje zakup paleciaka elektrycznego, absolutnie powinien wiedzieć, jest fakt, że podlegają one pod kontrolę Urzędu Dozoru Technicznego. Oznacza to, że aby móc je użytkować, należy nabyć odpowiednie uprawnienia wydawane przez UDT. Pełnemu dozorowi podlegają jednak tylko wózki z platformą lub kabiną dla operatora – te sterowane zewnętrznie, za pomocą uchwytu, podlegają częściowemu nadzorowi. Ma to wpływ na częstotliwość wykonywania przeglądów – w przypadku wózków o pełnej kontroli powinny mieć one miejsce co roku, w przypadku wózków o ograniczonym nadzorze – co dwa lata.

Wózek paletowy elektryczny – podsumowanie

Jak staraliśmy się pokazać w tym artykule, paleciak elektryczny to niezwykle przydatne urządzenie w codziennym funkcjonowaniu każdego magazynu, hali produkcyjnej czy sklepu. Do jego głównych zalet należy łatwość i komfort użytkowania, stosunkowo duży udźwig i duża maksymalna prędkość jak na sprzęt przeznaczony do codziennej eksploatacji oraz zdecydowanie niższa cena w porównaniu do tradycyjnych wózków widłowych. Wszystko to sprawia, że wózek paletowy elektryczny jest doskonałą inwestycją w każdym przedsiębiorstwie.

Nie jesteś przekonany, czy wózek paletowy elektryczny to dobry wybór dla Twojego biznesu? Tutaj dowiesz się więcej!