Do czego można wykorzystać blender ręczny?

Blender ręczny uznaje się za praktyczny sprzęt, który powinien znaleźć się w każdym domu. Z jego pomocą wprowadzenie do diety większej ilości warzyw i owoców jest znacznie łatwiejsze, bo możemy je podawać na wiele różnych sposobów. Model ręczny nadaje się do przygotowywania owocowych i warzywnych koktajli, także z twardszych składników, takich jak surowa marchewka, buraki i suszone figi. Blender powinien szybko rozdrobnić również nasiona lnu, rodzynki, daktyle, korzeń imbiru i zioła. Ponieważ do zestawu zwykle dołączone są wymienne końcówki, zakupione urządzenie można wykorzystać do przygotowania zup - kremów, smoothies, purée, past na kanapki, hummusu, masła orzechowego czy posiłku dla niemowląt.

Polecamy zapoznać się z tym artykułem, aby wiedzieć, co należy sprawdzić kupując blender ręczny. Umieszczono tu także opisy kilku ciekawych sprzętów, które zebrały już wiele pozytywnych recenzji.
 

Kiedy można bezpiecznie włączyć blender?

Zanim uruchomimy blender, trzeba się upewnić, że końcówka jest umieszczona w przeznaczonym do miksowania naczyniu. Inaczej po włączeniu urządzenia zachlapiemy kuchnię, a wyczyszczenie mebli i innych sprzętów może nie być łatwe. Z tego samego powodu nie należy wyjmować końcówki blendera przed wyłączeniem go.
 

Jak prawidłowo miksować składniki?

Przed użyciem blendera powinniśmy zapoznać się z dołączoną do niego instrukcją. Z pewnością znajdziemy tam wiele informacji o tym, jakie produkty spożywcze możemy miksować przy użyciu sprzętu, a których należy unikać. Do tych drugich zaliczają się m.in. mrożone warzywa, ziarna kawy i lód (choć niektóre modele mogą mieć w zestawie końcówkę pozwalająca na ich rozdrabnianie).
Sprzęty, takie jak blender są narażone na przegrzanie w wyniku zbyt intensywnej pracy, zwłaszcza modele bez zabezpieczenia termicznego. Pamiętajmy o robieniu krótkich przerw w czasie rozdrabniania składników, w szczególności tych twardych. Krótkotrwałe miksowanie na wysokich obrotach nie tylko zapobiega awarii silnika, ale też pozwala na uzyskanie odpowiedniej konsystencji koktajlu czy zupy.
 

Mycie i konserwacja blendera

Jednym z częściej popełnianych błędów przez posiadaczy blendera ręcznego jest niedokładne mycie. Chcąc utrzymać końcówkę miksującą w czystości, powinniśmy ją przepłukać zaraz po skończonym gotowaniu, aby zapobiec zaschnięciu rozdrobnionych resztek. Potem należy ją dokładnie wytrzeć. Część elektryczna, czyli ta, w której znajduje się silnik, nie powinna mieć kontaktu z wodą. Do jej czyszczenia możemy użyć lekko zwilżonej ściereczki. Przed umyciem urządzenia trzeba sprawdzić, czy odłączyliśmy je od prądu, aby zminimalizować ryzyko porażenia prądem.