Wakacyjne wojaże to wspaniały czas, w którym liczy się przede wszystkim dobry wypoczynek i komfort. A te potrafią sporo kosztować. Urlop przecież nie jest po to, żeby oszczędzać. Powrót z wyjazdu może szybko ostudzić pustka ziejąca w portfelu. Jeśli chcesz dowiedzieć się, w jaki sposób sprawnie podreperować domowy budżet po wakacjach, zerknij do naszego poradnika i poznaj nasze 3 wskazówki.

Po pierwsze: zmniejsz codzienne wydatki i ogranicz koszty życia

Duża część codziennych wydatków jest generowana przez jedzenie w pracy. Stołowanie się w bufecie czy cateringowe obiady przywożone do biura potrafią pochłonąć nawet kilkaset złotych w ciągu całego miesiąca. Podobnie sprawa się ma z jedzeniem na mieście – kawa za kilka złotych, zjedzony na szybko burger czy pizza to kolejne kilkadziesiąt złotych wydanych w miesiącu, które uciekają w sposób niezauważony z portfela. Wydatki te możesz ograniczyć, gotując w domu i nosząc ze sobą obiady do pracy.

Po drugie: weź dodatkową pracę

Aby podreperować domowy budżet, po powrocie z urlopu możesz podjąć się dodatkowych zleceń. Wypoczęty umysł będzie w stanie pracować bardziej intensywnie i wydajnie, dlatego warto go wykorzystać do wygenerowania dodatkowego przychodu. Zarobione pieniądze możesz przeznaczyć na szkolną wyprawkę dla dzieci lub zaoszczędzić na późniejszy czas. Dysponując własną gotówką zobaczysz, że nie musisz sięgać po nowe chwilówki i świetnie radzisz sobie bez nich. Ewentualnie, jeśli Twój plan się nie sprawdzi i nie zdołasz pogodzić etatowej pracy z dorywczym zajęciem, a po urlopie zabraknie pieniędzy na bieżące wydatki, wówczas możesz – ale tylko w ostateczności – sięgnąć po pożyczkę na dobrych zasadach.

Po trzecie: sprzedaj niepotrzebne rzeczy i odzyskaj przestrzeń

Jeżeli kupiłeś na wyprzedaży spodnie, których do tej pory ani razu nie założyłeś albo masz kilka takich samych kompletów narzędziowych, które leżą w garażu i pokrywa je kurz, możesz je po prostu spieniężyć. Na strychu stoi łóżeczko dla niemowlaka, choć pociecha ma już 12 lat? Pozbądź się niepotrzebnego mebla czym prędzej. Nie łudź się, że kiedyś jeszcze Ci się przyda. Jeżeli obawiasz się sporych prowizji za sprzedaż na portalach takich jak Allegro, zawsze możesz skorzystać z bezpłatnych możliwości, na przykład portali OLX czy Szafa. Gromadzenie niepotrzebnych przedmiotów stanowi nie tylko zamrożenie kapitału, ale prowadzi też do zagracenia, a tym samym do zmniejszenia wolnej przestrzeni w domu. Pozbądź się więc ich jak najszybciej – odzyskasz trochę pieniędzy, miejsca i spokój.